سنگ های ساختمانی

اپل استور در سنگاپور

اپل استور در سنگاپور
گروه معماری فاستر و شرکا به تازگی یکی دیگر از فروشگاه های اپل را که پوشیده از درخت است ساخته است.راه پله های این فروشگاه هم مانند نمونه های قبلی از سنگ حکاکی شده با دست ساخته شده اند. طراحی این فروشگاه که اولین پرچمدار فروشگاه های اپل استور در این شهر می باشد، متاثر از رتبه بندی رسمی سنگاپور به عنوان سرسبزترین شهر آسیایی است. مانند دیگر فروشگاه های اپل که این گروه معماری اخیرا بنا کرده است، به خصوص نمایندگی های لندن و دبی، ویژگی اصلی این ساختمان ها، درخت های درون آن است. ۸ درخت بالغ در ورودی و ۱۲ درخت فیکوس در داخل وجود دارد. ساختمان همچنین دارای نمایشی از فناوری دوستدار محیط زیست است، به این معنی که تمام انرژی خود را از منابع تجدید پذیر تامین می کند.

این ساختمان یکی ازسرسبزترین فروشگاه های اپل ماست” این صحبت “استفان بلینگ” رئیس دفتر فاستر و شرکاست. او همچنین می گوید: ” این ساختمان مرزهای میان درون و بیرون را می شکند و با گلخانه آبشاری که از نیم طبقه به طبقه همکف و بعد از آن به خیابان “ارچرد” امتداد دارد، خوشایندترین حرکت شهروندی را ایجاد می کند.

در راستای زیبایی شناسی فروشگاه های اپل که اکنون به خوبی برای افراد آشناست، این فروشگاه دارای نمای مینیمال شیشه ای به عرض ۳۶٫۵ متر است. این نما، زیر یک سایبان معلق باریک جای گرفته است که از آن در برابر رگبارهای گرمسیری معروف سنگاپور محافظت می کند.
۸ درخت بالغ که مقابل این نما قرار دارند، یک میدان عمومی را در ورودی فروشگاه به وجود می آورند. هدف این کار ایجاد یک باغ سرسبز است که ادای احترامی باشد به درختان میوه و جوز که زمانی در این منطقه وجود داشتند.

در داخل، فضای دوطبقه توسط دیوارهایی از سنگ ایتالیایی کاستانگا دربر گرفته شده است، که با دو راه پله ی مارپیچی که با دست حکاکی شده اند، ادغام می شود. معماران این فضا را به عنوان “نگهدارنده کتابی که با گرما و زیبایی ساخته شده” توصیف می کنند که ادای احترامی است به صنعت و مادیت.
درخت های فیکوس که در هر دو طبقه قرار دارند، در همان گلدان های دونات شکل که در فروشگاه های قبلی دیده می شود کاشته شده اند، اما اکثریت آن ها در نیم طبقه یافت می شوند. این فضا در نوع خود و در میان تمام فروشگاه های اپل بزرگترین است. این فضا کمی به عقب و پشت نرده های شیشه ای مایل است که باعث می شود زیر آن یک حیاط داخلی با ارتفاع دوبرابر ایجاد شود.

از دیگر ویژگی های این فروشگاه می توان به عریض ترین صفحه نمایش ویدیویی در جهان که در فضای به نام “فروم” وجود دارد، اشاره کرد. هدف انجام این کار ایجاد یک محل ملاقات برای جامعه خلاق این شهر است.
شرکت نورمن فاستر خود را به عنوان معمار منتخب برنامه عظیم فناوری اپل به اثبات رسانده است.
اگرچه این شرکت در طراحی فروشگاه های اصلی اپل دخیل نبود، اما با طیف وسیعی از ویژگی های جدید طراحی داخلی که اولین بار در فروشگاه اپل در میدان “یونیون” در سان فرانسیسکو به نمایش گذاشت، خود را مطرح کرد.
این شرکت همچنین مسئول طراحی “پارک اپل” که دفتر مرکزی جدید و حلقه ای شکل این برند در کوپرتینو، کالیفرنیا است، نیز هست.

هر دو شرکت، یعنی شرکت اپل و شرکت نورمن فاستر در لیست داغ ترین های “Dezeen” که شمارش معکوسی که از خبرساز ترین نام های سال گذشته در معماری و طراحی بود، در رتبه ی بالایی قرار گرفتند. شرکت اپل در رتبه ۱۱ و شرکت نورمن فاستر بعد از آن در رتبه ۱۳ جای گرفتند.

بیشتر بخوانید : 

سنگ و پایداری محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *