سنگ های ساختمانی

برش كوپ سنگ در كارخانه

برش كوپ سنگ در كارخانه

مراحل برش کوپ سنگ در کارخانه چگونه است

سنگ های که از معدن استخراج می شود بصورت کوپ سنگ است این کوپ ها 6 وجه دارند که در بعضی واقع این وجه ها کاملا منظم نیستند و امکان دارد که در بعضی وجه ها شکستگی های وجود داشته باشد و این شکستگی ها باعث می شود کوپ سنگ از شکل منظم مکعب مستطیل خود خارج شود. کوپ ها را باید با توجه به اندازه چید که از سقوط احتمالی آن جلوگیری کرد. سپس در مرحله برش کوپ ها را زیر دستگاه برش کوپ می گذارند.

برش کوپ سنگ با ارّه تك لام

گاهی برای هموار كردن آن وجه نا منظم كوپ سنگ(در متن بالا اشاره شد) از ارّه ای به نام ارّه تك لام استفاده می شود. علاوه بر این برای بریدن یك شمش سنگی نیز می توان از این ارّه استفاده كرد. ارّه تك لام یك تیغ ارّه بزرگ است كه از دو طرف به دو بازوی متحرك متصل شده است.

برش کوپ سنگ با ارّه های عظیم چند تیغه

علاوه بر تك لام، ارّه های عظیم چند تیغه ( در ساخارا و آژیانه 64 تیغه) نیز در سنگبری های مجهز موجود است كه مناسب ترین و دقیق ترین وسیله برای بریدن پلاك های سنگی هم اندازه است. فاصله بین تیغه های آن قابل تنظیم است كه معمولا به دلیل حجم برش بسیار بالای سنگ های پلاك استاندارد كه قطر آنها 2 سانتی متر است، فاصله هر تیغ ارّه تا تیغ ارّه كناری 2/2 سانتی متر است.

همانگونه كه قبلا توضیح داده شد وقتی كوپ سنگ زیر تیغه های این ارّه قرار می گیرد الماس های موجود در لبه تیغه ها سبب می شود تا در مجموع 2 میلی متر از سطح هر پلاك سنگ به صورت پودر روی زمین بریزد و در اصطلاح جزء پرت سنگ قرار گیرد.

برش کوپ سنگ با دستگاه قله بر

و اما قله بر كه وسیله ای برای برش سنگ است معمولا برای جدا كردن شمش هایی با ابعاد كوچكتر و نیز با سرعتی بالاتر از نسبت به ارّه تك لام مورد استفاده قرار می گیرد. هر دستگاه قله بر دارای دو تیغ ارّه دایره ای شكل است كه یكی به صورت عمودی و دیگری به صورت افقی تعبیه شده و به طور همزمان طول و عرض شمش یا پلاك را می برند.
علاوه بر سه دستگاه مذكور، انواع فرزهای دستی، طولی بر، كله بر یا همان عرضی بر برای برش هایی در ابعاد یك پلاك سنگی ( نه یك كوپ سنگ) موجود است.

مزایا استفاده از اره برای برش کوپ سنگ 

1- مزایای ارّه: سرعت تولید بالاست و نیز تولید سنگ در ابعاد بزرگ

2- محدودیت:  فاصله تیغه ها

مزایا استفاده ازقله بر برای برش کوپ سنگ 

1- مزایای قله بر : شمش بری می كند در اندازه های 4-6-8-10 و…

2- محدودیت : تا عرض 62 می برد. اگر نیاز مشتری بود كه عرض 75 به ضخامت 8 سانتیمتر، نمی توانیم بدهیم البته با قله بر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *