سنگ تراورتن ابیانه

معادن تراورتن ابیانه در استان اصفهان، در نزدیکی نطنز، در روستای کمجان در نزدیکی مسیر ابیانه واقع شده است. به دلیل نزدیکی معادن سنگ تراورتن ابیانه به روستای زیبا و تاریخی ابیانه به آن تراورتن ابیانه می گویند. اصفهان قطب بزرگ فراوری و استخراج سنگ در ایران است.

رنگ تراورتن ابیانه، سفید و کرم روشن است که به صورت موج دار و بدون موج فراوری می شود که هر یک از این دو حالت، زیبایی خاص خود را دارد. اکثر سنگ های تراورتن، داری موج می باشند؛ برای داشتن محصول موج دار، برش به صورت عمود بر موج انجام می شود و برای داشتن محصول بدون موج، برش در جهت موج سنگ انجام می شود که به آن کراس کات (cross cut) نیز می گویند.

تراورتن ابیانه به صورت بی موج فراوری می شود. تراورتن ابیانه بی موج دارای هاله های کمرنگ ابر و بادی است که باعث زیباتر به نظر رسیدن محیط می شود. رنگ زمینه سنگ تراورتن ابیانه پس از اجرا در محیط بعد از مدتی روشن تر می شود. تراورتن ابیانه کرم روشن کاربرد بسیار زیادی در تمام قسمت های ساختمان از جمله نمای ساختمان و دیوار های داخلی دارد. تلفیق سنگ های رنگی و متضاد با این تراورتن ابیانه در نما ساختمان، باعث جلوه ی بیشتر این سنگ می شود.

در فرآوری سنگ تراورتن ابیانه از ماستیک رنگ زمینه اصلی، جهت پرکردن منافذ سطح رویی سنگ استفاده می شود. تراورتن ابیانه سفید و کرم روشن به دلیل رنگ و طرح خاص از جمله تراورتن های پر کاربرد می باشد و بیشترین کاربرد آن در دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان و پله استسنگ می باشد. 

تراورتن ابیانه سفید بی موج سوپر و ممتاز به علت کیفیت بالا در بعضی از سنگ فروشی ها به جای سنگ تراورتن حاجی آباد به فروش می رسد. درجه پایین تر تراورتن ابیانه با رنگ کرم فرآوری و به بازار عرضه می شود با وجود کیفیت خوب این سنگ و شباهت زیاد آن با سنگ حاجی آباد، تراورتن ابیانه از قیمت مناسبی برخوردار است.

معایب سنگ ابیانه

از معایب سنگ ابیانه می توان به جذب آب بالای این سنگ اشاره کرد. از دیگر معایب سنگ ابیانه حفرات زیاد آن است که وجود همین حفرات باعث تخلخل زیاد این سنگ شده است. استحکام پایین سنگ تراورتن که در طول زمان باعث شکستگی یا ساییده شدن سطح آن میشود هم از معایب سنگ تراورتن ابیانه به حساب می آید.