سنگ های ساختمانی

بوک مچ سنگ های ساختمانی

بوک مچ سنگ های ساختمانی

سنگ بوک مچ چیست؟

سنگ بوک مچ، به طرز قرارگیری سنگ‌های با ابعاد بزرگ (اسلب) در کنار یکدیگر گفته می شود. که در این صورت نقش و رگه‌های سنگ در امتداد هم، به صورت متقارن قرار دارند که باتوجه به فضای موردنظر می توان دو یا چهار قطعه و یا تعداد بیشتر از سنگ اسلب را بوک مچ کرد. استفاده از سنگ اسلب برای کاربردهای زیادی مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از این کاربردها دکوراسیون داخلی است. این سنگ در طراحی دکوراسیون داخلی اخیراً از محبوبیت بالایی برخوردار است. از این رو می‌توان به استفاده از سنگ اسلب بوک مچ جهت دکوراسیون داخلی و ایجاد تابلو سنگی در بدنه یا کف ساختمان اشاره کرد.

سنگ بوک مچ با دارا بودن طرح و نقش‌های که در سطح خود دارند موجب ایجاد چنین آثار طبیعی خواهد شد. این اقدام موجب خواهد شد تا خطوط و رگه های سنگ به همراه نقش‌های موجود بر روی سطح آن ها در کنار یکدیگر واقع گردد. این اقدام کاملا به صورت سلیقه‌ای صورت گرفته و طراح با توجه به هنر خود اقدام به کنار هم قرار دادن این نوع از سنگ‌ها خواهد شد. تکنیک بوک مچ کردن تنها می‌تواند بر روی سنگ‌هایی با بهترین کیفیت که ویژگی‌هایی مانند سطح شفاف دارند از جمله سنگ چینی اجرا شود.

نحوه فرآوری سنگ بوک مچ و فورمچ

برای فراوری سنگ ها به صورت بوک مچ و فورمچ باید ابعاد سنگ در زمان استخراج از معدن گونیا باشد همچنین نقش های  سنگ در یک بلوک سنگ باید کامل شده باشند. کوپ سنگ های استخراج شده در کارخانه های سنگبری توسط دستگاه اره بر به ورقه هایی با قطر 2 یا 3سانتی متری برش داده می شوند. به این ترتیب کوپ سنگ ها به ورقه های اسلب تبدیل می شوند؛ در ادامه مراحل فراوری این سنگ قبل از رفتن به مرحله ساب، ورقه های اسلب باید بصورت قرینه ساییده شوند تا طرح بوک روی آن ها ایجاد شود. بعد از انجام مرحله ساب، اسلب های تولیده شده را شماره گذاری می کنند که بتوانند بصورت بوک مچ یا فور مچ درکنار هم قرار بگیرند. نام بوک مچ و فور مچ بر گرفته از شکل ایجاد شده توسط این سنگ ها است.

تفاوت سنگ بوک مچ و فور مچ

سنگ بوک مچ حاصل در کنار هم قرار گرفتن دو سنگ اسلب بصورت افقی یا عمودی دقیقا بهم چسپیده با طرح‌های کاملا قرینه است. خط اتصال دو سنگ اسلب، نقش خط تقارن آن ها را ایفا می کند. در سنگ فور مچ هم اتفاقی مشابه دیده می شود با این تفاوت که در این سنگ ها دو خط تقارن وجود دارد یعنی همانطور که از نامش پیداست از مچ شدن چهار سنگ اسلب در کنار هم ایجاد می شوند. تفاوت بوک مچ و فورمچ تنها در شکل طرح آن ها است.

معرفی سنگ های بوک مچ

در بین تمامی سنگ های ساختمانی می‌توان به ایجاد بوک مچ انواع سنگ مرمر، سنگ چینی، سنگ تراورتن، ترااونیکس وهمچنین مرمریت پرداخت. این سنگ‌ها دارای ظاهری شلوغ هستند که با قرار گیری در کنار یکدیگر به خلق تابلو طبیعی منجر خواهد شد.

عوامل موثر بر قیمت سنگ بوک مچ

در تعیین قیمت سنگ های بوک مچ پارامترهای زیادی تاثیر می گذارند.عواملی از جمله ابعاد، ضخامت، جنسیت و رنگ از جمله مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت سنگ بوک مچ است.

بیشتر بخوانید :

سنگ های اسلب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *