سنگ تراوتن قرمز آذر شهر چه سنگی است؟

سنگ تراورتن قرمز آذرشهر یکی از بی نظیرترین تراورتن های دنیا محسوب می شود که مشابه آن در دنیا مشاهده نشده است در ابعاد تایل و اسلب فرآوری می ­گردد. سنگ خام و فرآوری شده تراورتن قرمز آذرشهر بازار جهانی مناسبی دارد.

سنگ تراورتن قرمز آذرشهر در مقابل نور آفتاب، سرما و گرما مقاومت بسیار بالایی دارد و به دلیل مقاومت فشاری بالا از صیقل پذیری خوبی برخوردار است،بنابر­این برای کلیه فضاهای ساختمان از جمله نما،فضاهای داخلی و سنگ فرش مناسب بوده و همچنین در ساخت و فرآوری انواع مصنوعات سنگی و کارهای دکوراتیو از جمله مجسمه سازی، سنگ گیوتین و… کاربرد دارد.

معدن سنگ تراورتن قرمز آذرشهر در کیلومتر 15 جاده آذرشهر به بناب در نزدیکی روستای کلوانق در استان آذربایجان غربی واقع گردیده است.با توجه به اینکه سنگ تراروتن قرمز آذرشهر جز سنگهای تزئینی محسوب میشود آنرا به صورت اسلب تراورتن قرمز آذرشهر نیز فرآوری میکنند. کم رنگ و پر‌رنگ بودن قرمزی آن حائز اهمیت میباشد.بر این اساس سنگ تراورتن قرمز آذرشهر براساس پر رنگ بودن و کم رنگ بودن،سورت بندی میکنند.

سنگ تراورتن آذرشهر را میتوان بعلت پر بودن جنس آن بصورت سایز شده و ترکیبی با سایر مرمریتها در کف سالنهای مختلف‌ مورد استفاده قرار داد.از دستگاه برش دروازه ای  با توجه به سفارشهای مختلف پیمانکاران جهت سایزهای مختلف استفاده میکنند.انواع با کیفیت سنگ تراورتن آذرشهر قرمزتر و یک دست تر هستند.هرچه از کیفیت تراورتن قرمز آذرشهر کاسته شود به نارنجی متمایل شده و دارای رگه های زرد می شود.