تراورتن گردویی

سنگ تراورتن گردویی که با نام سنگ تراورتن تنه درختی نیز شناخته می شود و از چندین معدن مختلف از جمله معادن سنگ تراورتن گردویی آذرشهر، تفرش و کاشان استخراج می شود. سنگ تراورتن گردویی یا تنه درختی به دو صورت موج دار و بی موج برش داده میشود. سنگ تراورتن به روش‌های مختلفی ازجمله گیوتین، سابیده، چرمی و بادبر فرآوری می‌گردد.کاربرد سنگ تراورتن گردویی آذرشهر در کلیه فضاهای داخلی و خارجی و دکوراسیون داخلی ساختمان می‌باشد. دلیل استفاده درتمام این فضاها بافت خاص این سنگ است که می تواند عایق بسیار خوبی برای سرما، گرما و صوت باشد.

در ایران معیار خاصی به عنوان استاندارد برای درجه بندی سنگ تعریف نشده است. به همین دلیل هر تولید کننده سنگ ساختمانی تعریف خاص خود را دارد. کیفیت تولید اعم از برش و ساب باعث تفاوت در تعیین درجه بندی سنگ نمی شود ولی تعین درجه ممتاز سنگ به رنگ بندی سنگ و کیفیت آن بستگی دارد. تولیدکنندگان سنگ های تراورتن براساس معیارهای مشخص خود تعریف های خاص خود را برای درجه بندی دارند و سنگ تراورتن را بخاطر داشتن سورت های مختلف به صورت کدینگ تفیکیک و درجه بندی می کنند.

پارامترهای تعیین کننده درجه سنگ تراورتن گرویی

 1. معدن سنگ
 2. رنگ سنگ
 3. منظم بودن موج و هاله های سنگ
 4. میزان تخلخل و تراکم سنگ
 5. قطر سنگ
 6. نوع رزین و بتونه سنگ
 7. کوره ای نبودن سنگ
 8. ساب و برش سنگ
 9. سورت دقیق و حداقل بازی رنگ سنگ.
 10. موجود بودن متراژ بالا از یک سورت سنگ
 11. عدم وجود ناخالصی و رگه های خاکی
 12. لب پر نبودن لبه های سنگ

کاربرد های تراورتن گردویی

نمای خارجی ساختمان: سنگ تراورتن تنه درختی را در ابعاد و ضخامت های مختلف برش می دهند و به روش های مختلفی ساب و زرین می کنند که همین ویژگی ها باعث شده که نماهای متنوعی را از این سنگ تولید کرد.
فضای داخلی ساختمان ها: از سنگ تراورتن گردویی می‌توان در همه بخش های داخلی یک ساختمان استفاده کرد
محوطه سازی: این سنگ بخاطر رنگ خاص و منحصر بفرد خود می‌تواند به راحتی با محیط وفضاهای باز هماهنگ شود.
مصنوعات سنگی: استفاده از سنگ تراورتن گردویی برای مصنوعاتی مانند گلدان، آب‌نما، روشویی و… باعث شادابی و روح بخشی به مکان ها می شود.