سنگ مرمریت پرطاووسی

سنگ مرمریت پرطاووسی در انواع رنگ‌های کرم روشن، زیتونی، طوسی، پرتقالی ( کرم صورتی ) و گل تیره با رگه هایی طبیعی در ابعاد مختلف طولی و پلاک، تولید و فرآوری می گردد. سنگ مرمریت پرطاووسی از سنگ های ساختمانی تزئینی است که علاوه بر زیبایی خاص خود دارای قیمت مناسبی نیز می باشد . این سنگ از قابلیت ساب پذیری عالی برخوردار است. سنگ‌های مرمریت پرطاووسی که برای نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. نه تنها زیبایی خاصی به ساختمان‌ها می‌دهد، بلکه دارای کیفیت بالایی است. سنگ مرمریت پرطاووسی از معادن مهاباد استان یزد و همچنین ارسنجان فارس ( با گل‌های کمتر و محوتر ) استخراج می گردد. از سنگ های مشابه این سنگ ، می توان به یک سنگ مرمریت با نام ملیکا  که به رنگ نسکافه ای روشن و تیره است  و از معدن کرمان استخراج می شود اشاره کرد.

بیشترین کاربرد سنگ مرمریت پرطاووسی

 در دیواره پارکینگ و راه پله ، سنگ پله ، نمای دیوارهای کوتاه ساختمان ، دیواره اماکن تجاری ، سوله و سالن های تولید مواد غذایی و بهداشتی و کفسازی ساختمان‌های مسکونی می‌باشد همچین با توجه به قیمت پایین در کنار زیبایی و کیفیت این سنگ جزو بهترین گزینه‌ها برای نمای داخلی ساختمان است.این مرمریت به دلیل طرح و رنگ خاص خود در میان مرمریت‌های به اصطلاح پرطاووسی نیز یکی از زیباترین سنگ‌ها می‌باشد و نمای بریده این سنگ همانند تابلوهای نقاشی به نظر می رسد.

روش های استخراج مرمریت پرطاوسی

روش استخراج در معدن به روش سیم برش و نیز استفاده از روش تلفیقی هاواژ ( اره زنجیری) و سیم بر همزمان می باشد. محصول تولیدی معدن، کوپ سنگ مرمریت پرطاووسی در ابعاد مختلف  و با درجات صادراتی، ممتاز، درجه 1، 2 و 3 می باشد. بر اساس پروانه بهره برداری میزان تولید سالانه این معدن  50000 تن می باشد.

ویژگی های سنگ مرمریت پرطاووسی

از ویژگی‌های بارز سنگ مرمریت طاووسی می توان به جذب آب بسیار کم، ساب پذیری و استحکام بالا، تخلخل کم اشاره کرد. جذب آب کم این سنگ باعث افزایش طول عمر و جلوگیری کردن از فرسایش و آب خوردگی سنگ شده است. همچنین هرچه سنگ تخلخل کمتری داشته باشد، کمتر نسبت به نفوذ آب و تغییرات دمایی واکنش نشان می دهد.ساب پذیری بالا باعث جلوه زیبایی سنگ مرمریت پرطاووسی شده است.

قیمت سنگ مرمریت پرطاووسی

سنگ مرمریت پرطاووسی طرح و نقش های متفاوت و متنوعی دارد. هر کدام از این طرح ها قیمت های متفاوتی دارند. در کنار تفاوت طرح‌ها عوامل دیگری نظیر یکدست بودن، روشن تر بودن رنگ سنگ در قیمت گذاری تاثیر دارد بطوری که هرچه سنگ روشن تر و یکدست تر باشد قیمت بیشتری هم دارد. ابعاد و ضخامت سنگ یک عامل مهم دیگر در تعیین قیمت سنگ مرمریت پر طاووسی است. هرچه ابعاد سنگ بزرگتر باشد در نتیجه قیمت بالاتری پیدا می کند. در سنگ مرمریت پر طاووسی نظم گل های سنگ نیز در قیمت گذاری موثر است بطوری که هرچه گل های منظم تری داشته باشد در شمار سنگ های لوکس و گران تر قرار می گیرد.

فراوری سنگ مرمریت پرطاووسی

کوپ سنگ مرمریت پرطاووسی بعد از استخراج از معادن در ابعاد تایل، اسلب، پله و پلاک تولید و فراوری شده و به درجات مختلف سوپر، ممتاز و… دسته بندی می شود. برای استفاده از این سنگ در پله ها اغلب بصورت طولی برش داده می شود. روی مرمریت پرطاووسی را پرداخت صیقلی می کنند که باعث زیبایی دو چندان آن می شود.