سنگ سایمان

معرفی سنگ چینی قروه ، ویژگی ها و قیمت سنگ چینی و کریستال قروه

معرفی سنگ چینی قروه ، ویژگی ها و قیمت سنگ چینی و کریستال قروه

سنگ چینی قروه

سنگ چینی قروه یکی از پر کاربردترین و معروف‌ترین سنگ‌های قروه است. سنگ چینی قروه، سنگ کریستال قروه و سنگ مرمر قروه سالیان طولانی است که جایگاه خود را در بازارهای داخلی و خارجی سنگ های ساختمانی تثبیت نموده‌اند. شهرستان قروه بواسطه داشتن تعداد زیادی معدن سنگ قروه به یکی از شهرهای سنگی در ایران شناخته شده است. معادن سنگ چینی قروه، سنگ مرمر و سنگ کریستال قروه از مهمترین قطب‌های تامین سنگ‌های ساختمانی به ویژه سنگ‌های سفید در کشور هستند.

محبوبیت سنگ اسلب چینی

سنگ چینی و کریستال سایمان در سال‌های اخیر به عنوان یکی از پر طرفدارترین سنگ‌های چینی و کریستال در بازارهای سنگ ایران و سایر کشورهای دیگر شناخته می‌شوند. این سنگ از معادن سنگ چینی سایمان که جزء معادن سنگ چینی و کریستال قروه در استان کردستان است استخراج می‌شود. سنگ اسلب چینی به برش‌های بزرگ از کوپ سنگ‌ها گفته می‌شود که دارای ضخامت و اندازه بزرگتری از سنگ‌های معمول برای استفاده در نما، دیوارها، سنگ کف و… هستند. سنگ اسلب چینی بواسطه طرح و رنگ طبیعی، ساختار یکپارچه یکی از بهترین و ماندگارترین سنگ‌های ساختمانی برای استفاده به عنوان سنگ کف ساختمان‌ها، نمای داخلی و دیواره‌ها و… است.

بیشتر بخوانید: سنگ چینی نی ریز

 

 سنگ چینی سفید | سنگ چینی قروه

سنگ چینی سفید قروه | ویژگی های سنگ چینی و کریستال قروه

مجموعه ساخارا و آژیانه پس از سا‌ل‌ها که سنگ چینی و سنگ کریستال در ابعاد و اندازه‌های کوچک باکیفیت پایین فرآوری می‌شد با فراوری سنگ چینی قروه به روش مدرن و تولید آن در ابعاد اسلب موجب احیای مجدد سنگ چینی و کریستال قروه شد و سنگ چینی سایمان را به بازار عرضه کرد. در حال حاضر سورت‌های مختلف و متعدد سنگ چینی سایمان و سنگ کریستال سایمان در ده‌ها کارخانه سنگبری فرآوری شده و در پروژه‌های متنوعی بکارگرفته می‌شود.

سنگ چینی قروه سنگی برای فضای داخلی و خارجی

اگر بخواهیم از یک سنگ نازک توقع مقاومتی خوب داشته باشیم و آن سنگ هم خیلی مستحکم و غیر قابل فرآوری نباشد از چه نوع سنگ ساختمانی استفاده کنیم؟
یا اینکه بخواهیم نقشی را روی سنگی حکاکی کنیم و آن را در معرض برف و باران هم قرار دهیم از چه سنگی استفاده کنیم؟

قطعا یکی از پاسخ ها سنگ چینی قروه و سنگ کریستال قروه است.
سنگ چینی قروه ویژگی‌های شاخصی مثل مقاومت بالا در برابر هوازدگی و سرما ، تحمل خوب فشار دارد. سنگ چینی قروه در کنار ویژگی‌های یادشده به خاطر داشتن کریستال‌های ریز برای استفاده به عنوان سنگ کف و کانتر آشپزخانه بسیار مناسب است.
سنگ چینی قروه جزو سنگ‌های ساختمانی است که هم برای استفاده در فضای داخلی پروژه‌های ساخت و ساز هم برای کاربرد و استفاده در محیط بیرونی بسیار مناسب است.

جذب آب ناچیز، تراکم و ساب پذیری بالا از مهمترین ویژگی‌های سنگ چینی قروه می‌باشد. همچنین این سنگ‌های ساختمانی قابلیت ایجاد ورقه‌های بوک‌مچ و فورمچ با زیبایی چشم نواز و پرتلالو را دارند که این قابلیت سنگ چینی قروه باعث شده که بتوان از این سنگ در بسیاری از پروژه‌های لوکس و مجلل استفاده کرد.

 

سنگ چینی سفید | سنگ چینی قروه | سنگ اسلب قروه

   سنگ چینی و کریستال قروه | سنگ چینی قروه

ویژگی‌های سنگ چینی قروه

سنگ چینی قروه دارای ویژگی‌های منحصر بفردی است که موجب محبوبیت این سنگ شده است. سنگ چینی قروه دارای مزایای زیادی است. این نوع سنگ‌ بسیار مورد توجه معماران برجسته قرار گرفته است.

 •  تراکم بسیار بالا
 •  ساب پذیری فوق العاده
 •  استحکام بالا
 •  مقاومت سایشی مناسب
 •  مقاومت فشاری بالا
 • جذب آب بسیار ناچیز
 •  رنگ سفید منحصر بفرد
 • قیمت بسیار مناسب نسبت به رقبای خارجی
 • قابلیت بوک مچ و فورمچ

قیمت سنگ چینی قروه

قیمت سنگ چینی قروه تحت تاثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شود از جمله:

 • کیفیت فراوری: هر اندازه که کیفیت فراوری سنگ بالاتر باشد، سنگ چینی قروه شفافیت و براقیت بیشتری خواهد داشت و همین موضوع اثر مستقیمی در تعیین قیمت این سنگ‌ها دارد.
 • رنگ وطرح سنگ: در تعیین قیمت سنگ چینی قروه یکی از اصلی ترین عوامل، رنگ و طرح آن است به گونه‌ای که هرچه رنگ سنگ روشن‌تر باشد در نهایت قیمت تمام شده آن بیشتر است. سنگ‌های طبیعی به این خاطر که طرح‌های کمتری دارند و خالص‌تر هستند، طرفداران بیشتری دارند.
 • بوک مچ یا فورمچ بودن سنگ: سنگ چینی قروه قابلیت ایجاد طرح‌های بوک مچ و فورمچ با زیبایی چشمگیر و فوق العاده را دارد وجود همین قابلیت باعث گرانتر بودن قیمت این سنگ شده‌است.
 • ابعاد سنگ فراوری شده: یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در تعیین قیمت سنگ، ابعاد آن است. بطوریکه هرچه سنگ‌ها ابعاد و اندازه بزرگتری داشته باشند در نتیجه قیمت بالاتری هم دارند. برای مثال اگر سنگ با ابعاد اسلب سنگ چینی فراوری شود به این خاطرکه دارای اندازه و ابعاد بزرگی است همین موضوع بر تعیین قیمت سنگ چینی قروه تاثیر می‌گذارد.

اما در مورد چینی قروه علاوه بر فاکتورهای فوق چون این سنگ سورت‌های رنگی متنوعی دارد و در تمام ابعاد قابل ساخت مانند اسلب، تایل، پله، چهل طولی و… قابل تولید و فراوری است در نتیجه در رنج قیمت‌های مختلفی در بازار یافت می‌شود.

همچنین سنگ اسلب چینی سایمان و سنگ‌های بوک مچ چینی سایمان بخاطر اینکه درصد قابل توجه‌ای از آن‌ها را با استانداردهای بین المللی و برای بازارهای سنگ خارجی فراوری می‌کنند در نتیجه قیمت بیشتری هم نسبت به سنگ‌های چینی معمولی‌تر دارد.

 

سنگ اسلب چینی | سنگ چینی قروه | سنگ کریستال قروه

سنگ سفید قروه | سنگ اسلب چینی

رنگ و طرح سنگ چینی قروه

سنگ چینی قروه سنگی با رنگ زمینه سفید است. کریستال سفید قروه را در سورت‌های مختلفی از جمله چینی سفید بدون رگه، سنگ سفید با رگه‌های خاکستری یا زرد فراوری می‌گردد. سنگ چینی قروه بواسطه رنگ و کیفیت مثال زدنی خود همواره جزو سنگ‌های محبوب و پرطرفدار ایرانی دسته بندی می‌شود. در سال‌های اخیر سنگ چینی بخاطر داشتن رگه‌های جذاب و منحصربفرد توجه بسیاری از معماران و طراحان داخلی را به خود جلب کرده است. همین ویژگی جذاب سنگ چینی سایمان موجب شده که در بین انواع سنگ‌های چینی متمایز باشد.

سنگ اسلب چینی

درباره سنگ های چینی و کریستال

سنگ چینی و کریستال، توده سنگ‌های آهکی یا دولومیتی هستند که در اثر عوامل درونی، نظیر درجه حرارت و فشار، مجددا متبلور شده‌اند و از این رو جزء سنگ‌های دگرگونی به شمار می‌روند. میزان دگرگونی و ترکیبات شیمیایی سنگ‌های چینی، بسته به نقاط مختلف جایگاه سنگ، متفاوت است. اغلب سنگ‌های کریستال درشت بلور هستند. وجه تمایز سنگ کریستال با سنگ‌های کربناتی رسوبی، وجود بلورهای درشت در آن است.

استفاده از سنگ چینی برای نما و فضای خارجی کاملاً فنی و صحیح است. سنگ چینی از لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب بین گرانیت و تراورتن است. نه به اندازه‌ی تراورتن جذب کننده دوغاب و نه به اندازهء گرانیت نچسب است. در ایران استفاده از این سنگ برای نما از قدیم رایج بوده. اگر دقت کرده باشید سنگ کریستال نمای اصلی بسیاری از ساختمان‌های قدیمی به خصوص در مناطق گرمسیر است، مقاومت این سنگ در مقابل هوازدگی سطحی و عمقی به طور متوسط خوب و قابل اعتناست و در بعضی از معادن، سنگ کریستال می تواند با تراورتن و گرانیت هم رقابت کند.

 

 

سنگ قروه | قیمت سنگ چینی قروه

نحوه تشکیل سنگ چینی و کریستال قروه

سنگ چینی کریستال را می‌توان نوعی سنگ مرمریت با بافت شفاف و متراکم دانست، که در اثر فشار حرارتی ناشی از ماگمای مذاب در طولانی مدت مجددا متبلور شده و بلورهای درشتی را تشکیل داده که با چشم هم قابل روئیت می‌باشد و همین قابلیت‌ها موجب متمایز شدن سنگ چینی با سنگ‌های کربناتی رسوبی شده است. سنگ‌های کریستالی از نظر ترکیبات شیمیایی متفاوت هستند و میزان دگرگونی آن‌ها در شکل ظاهریشان پدیدار شده است. ظاهر زیبایی سنگ‌های چینی موجب شده تا این سنگ‌ها در صنعت ساخت و ساز بسیار مورد توجه قرار بگیرند. سنگ‌های چینی و کریستال هم شبیه سنگ‌های دگرگونی تشکیل می‌شوند از این روی جزء سنگ‌های دگرگونی آهکی یا دولومیتی به حساب می‌آیند. کانی‌های مانند هماتیت، کوارتز، کلیست و ولاستونیت و.. از جمله مواد تشکیل دهنده سنگ‌های کریستالی است. بسته به مقدار کانی کوارتز موجود در سنگ‌های چینی، سختی آن تعیین می‌شود به این صورت که سختی زیاد سنگ نشان دهنده مقدار زیاد این کانی است.

استفاده از سنگ‌های کریستال بواسطه رنگ روشنی که دارند در کشور ما از قدیم الایام رایج بوده است چرا که رنگ روشن این سنگ‌ها مانع از جذب گرما به ساختمان‌ها بخصوص در مناطق گرمسیر می‌شود. در ایران به این سنگ‌ها، سنگ چینی می‌گویند به این خاطر که به هنگام ضربه زدن، صدایی مشابه ظروف چینی از خود تولید می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های این سنگ مقاومت نسبتا خوب در برابر آلودگی، هوازدگی سطحی و عمقی می‌باشد. محصولات بعضی از معادن سنگ کریستال قابلیت رقابت با سنگ‌های گرانیت و تراورتن را هم دارند.

بیشتر بخوانید:

سنگ چینی ازنا

سنگ چینی الیگودرز

سنگ گرانیت 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *