سنگ های ساختمانی

طرح های معماری ستون ها

طرح های معماری ستون ها

انواع ستون ها در معماری 

ستون های معماری برای طیف وسیعی از پروژه‌ها طراحی شده است. طراحان می‌توانند ستون‌ها را با طرح کلی ادغام کنند، به عنوان مثال، با راهروهای ورودی، با روکش نماهای یک ساختمان، با کتیبه‌های دیواری، با آینه، با سقف، و یا با تزئینات معماری که اطراف پنجره‌ها و دروازه‌ها را احاطه میکند.

 

 

ستون های یونیک

ستون های یونیک معمولا توسط کتیبه‌ها در هر گوشه ای از سرستون استفاده می شود. این کتیبه ها نسبت به ستون خود بزرگ هستند و کتیبه‌ها نیز از نظر معماری به عنوان پیچک شناخته می شوند

ستونهای توسکانی

ستونهای توسکانی ستونهایی هستند که اغلب در ایالات متحده استفاده می شوند، زیرا آنها جزء ساده ترین ها هستند. آنها حکاکی و کتیبه ندارند. آنها دارای یک سرستون مربع با یک دایره در زیر مربع هستند. از دایره به عنوان قالب بندی تاج دور استفاده میشود. ممکن است یک حلقه زیر دایره وجود داشته باشد، که همه آنها می توانند به عنوان سرستون مورد استفاده قرار گیرند.

ستون های کرنتیان

این ستونها دارای یک سرستون هستند که به صورت یک سری برگ در الگوی تکراری دایره ای ظاهر می شود. این ستون و سرستون به صورت سه بعدی است و سرستون آن اغلب بزرگتر از توسان است. آنها زیبا هستند، اما معمولا در مکانهای رسمی استفاده میشود.

ستون های  GFRC

GFRC ( ستون‌های بتنی فایبر گلاس شیشه‌ای)، همچنین به عنوان بتن سبک وزن شناخته می‌شوند و ایده آل برای ستون‌های در ارتفاع بالا به دلیل وزن سبک خود هستند. این ستون‌ها از درون توخالی هستند. این ستون ها همچنین می‌توانند خارج از دیگر عناصر پشتیبانی مورد استفاده قرار گیرند.

 

 ستون های طنابی شکل

ستون های طنابی شکل یک طراحی مزین از طناب مارپیچی است. در طراحی و ساخت آن از قالب های سفارشی استفاده می‌شود و همچنین دقت زیادی در طراحی ستون‌ها در نظر گرفته شده است.

 

بیشتر بخوانید : بناهایی که با معماری حسین امانت ساخته شده‌اند

سنگ چینی چیست | خصوصیات سنگ چینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *