معدن سنگ چینی و کریستال سایمان

مجموعه ساخارا وآژیانه سنگ کریستال سایمان را به عنوان یکی از زیباترین سنگ‌های کریستال جهان معرفی کرده است این سنگ قابلیت ارائه بصورت تابلو سنگ‌های طبیعی محسور کننده را دارد و همین ویژگی باعث شگفت زدگی بازارهای بین المللی شده‌است. این مجموعه در حال حاضر از معدن کریستال سایمان، سالیانه 24000 تن سنگ استخراج می‌کند. علاوه بر عرضه بلوک‌های این سنگ در سایزها و ابعاد مختلف به بازارهای داخلی و خارجی، با بهره گیری از تکنولوژی ایتالیایی سنگ کریستال را بصورت‌های اسلب، بوک مچ، تایل، دکور و ابزارهای سنگی سایمان را فراوری کرده و امکان استفاده از این سنگ ممتاز را در داخل و خارج کشور فراهم کرده است. گروه ساخارا و آژیانه با استخراج، فراوری و عرضه سنگ سایمان از معدن سایمان قصد معرفی این سنگ ممتاز و ارزشمند را به تمام جهان دارند.

معدن چینی و کریستال سایمان

معدن سنگ چینی و کریستال سایمان در شهرستان قروه استان کردستان با برخورداری از یک ویژگی کمیاب و خدادادی و همچنین با به کارگیری دانش فنی لازم و استفاده از روش‌های علمی و تجربی روز دنیا، اقدام به تولید بلوک‌های پشت سرهم (آبشاری) کرده که کمتر معدنی در جهان دارای چنین ویژگی می‌باشد. بلوک‌های این سنگ در مدتی کم مورد توجه کشورهای صاحب سبک در سنگ قرار گرفته و وجهه‌ای جهانی یافته است. داشتن این قابلیت در سنگ چینی و کریستال سایمان به معماران این اجازه را می‌دهد که نقوش طبیعی سنگ را بدون بهم ریختگی نقش‌ها و طرح‌ها در سطوح بزرگ نیز استفاده کنند.

سنگ اسلب سایمان

 سنگ اسلب چینی سایمان یکی از پرطرفدارترین سنگ‌های ساختمانی در بازار سنگ ایران است. سنگ سایمان بواسطه داشتن رنگ زمینه سفید همراه با رگه‌ها و خطوط طوسی، بسیار جذاب و مورد پسند سلایق مختلف است. این سنگ که از خانواده سنگ‌های چینی و کریستال است از براقیت و ساب بالای برخوردار می‌باشد و بخاطر همین ویژگی‌ها، انعکاس نور زیبایی هم دارد. ویژگی‌های ظاهری، خواص و مشخصات ساختاری سنگ کریستال سایمان موجب جلب توجه بسیاری از طراحان و معماران در صنعت ساخت و ساز به این سنگ شده است.

ویژگی های سنگ کریستال سایمان

سنگ کریستال سایمان دارای ویژگی‌های خاص بسیاری است که در ادامه به مواردی از آن اشاره می‌کنیم.

  • تراکم بسیار بالا
  • ساب پذیری فوق العاده
  • استحکام بالا
  • مقاومت سایشی مناسب
  • مقاومت فشاری بالا
  • جذب آب بسیار ناچیز
  • رنگ سفید منحصر بفرد
  • قیمت بسیار مناسب نسبت به رقبای خارجی
  • قابلیت بوک مچ و فورمچ
  • تخلخل کم

کاربرد سنگ ساختمانی سایمان

کاربرد اصلی سنگ کریستال سایمان برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان‌ها است البته شایان ذکر است که از این سنگ به عنوان سنگفرش هم استفاده می‌کنند. در هنگام نصب سنگ سایمان به عنوان سنگ نما، به خاطر تخلخل کم و سطح پشتی صافی که دارد باید برای جلوگیری از جدا نشدن آن‌ها از نما، از گیره‌های اسکوپ استفاده کرد. استفاده از سنگ چینی سایمان برای نمای ساختمان‌ها در مناطق سردسیر و مرطوب به هیچ وجه مناسب نیست، به این خاطر که این سنگ‌ها در برابر سرما به سرعت واکنش نشان می‌دهند. سنگ چینی و کریستال سایمان بواسطه رنگ سفید و مدرن خود در صورت بکارگیری در فضای داخلی ساختمان خصوصا در طرح‌های بوک‌مچ و فورمچ  موجب زیبایی و شکوه محیط خانه می‌شود. استفاده از این سنگ به عنوان سنگ کف پذیرایی، اتاق‌ها، آشپزخانه، سنگ پله، دیواره‌های داخلی ساختمان و سرویس‌های بهداشتی و.. از دیگر کاربردهای آن است.

قیمت سنگ چینی سایمان

سنگ سایمان با وجود اینکه در بین انواع سنگ‌های چینی از کیفیت بالای برخور دار است اما قیمت مناسبی دارد و برای استفاده در پروژه‌های لوکس و معمولی مناسب است. از عوامل تاثیرگذار بر تعیین قیمت این سنگ در بازارهای داخلی می‌توان به میزان صادرات آن به صورت خام یا فراوری شده اشاره کرد و اینکه هر مقدار که رنگ زمینه سنگ سفیدتر و دارای طرح‌های زیباتری باشد به همان اندازه هم قیمت آن بالاتر می‌رود.

علاوه بر المان‌های فوق عوامل دیگری مانند ضخامت سنگ، کیفیت فراوری، ابعاد و کم بودن رگه‌های موجود در سنگ سایمان و… وجود دارد که موجب ایجاد سورت بندی‌های مختلف و متنوعی در سنگ می‌شوند و در نهایت باعث تغییر قیمت آن می‌شود.

سنگ اسلب بوک‌مچ یا فورمچ سایمان

برش و فرآوری سنگ در عملیات بوک‌مچ( بخش دوتایی) و فورمچ (بخش چهارتایی) سنگ سایمان، به نحوی انجام می‌شود که خطوط و رگه‌های طبیعی موجود در سنگ اسلب سایمان در امتداد یکدیگر یا در تقارن با هم قرار می‌گیرند. یعنی مانند یک پروانه یا نقش و طرح‌های یک فرش در تقارن و امتداد یکدیگر قرار دارند، شال و رگه‌های سنگ هم در کنار هم دیگر جفت می‌شوند.

فرآوری اسلب سایمان

برای فراوری سنگ اسلب سایمان به کوپ‌های صادراتی با ابعاد بزرگ  که به آن تک کوپ نیز می‌گویند، نیاز است. تمامی مراحل فراوری سنگ سایمان باید با دقت بسیار بالا انجام شود زیرا اگر  این کار با دقت پایینی انجام شود باعث شکستگی و آسیب زدن به آن می‌شود. اسلب سایمان را می‌توان در ابعاد 3متر در 2متر تولید و فراوری کرد اما این تولید این سایز از سنگ به عوامل زیادی بستگی دارد.

چنانچه کوپ سنگ خام خریداری شده از معادن سایمان، بزرگ باشد و هیچ ترک و شکستگی در آن وجود نداشته باشد می‌توان از آن اسلب‌های بزرگ و متناسب تولید کرد. سنگ چینی و کریستال سایمان معمولا به دو صورت اسلب و تایل تولید و فراوری می‌شوند. اما توجه داشته باشید که تولید سایز اسلب نسبت به تایل کم هزینه‌تر و مقرون به صرفه‌تر است این درحالی است سنگ اسلب کیفیت بسیار بالاتری هم دارد. چینی سایمان بواسطه ظرافت بالای که دارد تنها در کارخانه‌های که دارای دستگاه‌های پیشرفته و مجهزاند، می‌توان فراوری کرد.