سنگ های ساختمانی

هفت معمار مشهوری که شغل متفاوتی داشتند

هفت معمار مشهوری که شغل متفاوتی داشتند

از بخت بد سن و سال بالا در رشته معماری حائز اهمیت است. علی رقم جُک هایی که اغلب در مورد دستمزدها در این رشته گفته می شود، پس از دهه ها فعالیت در این شاخه شغلی، دستمزد خوبی دریافت می کنید. حتی بیارکه انگلس که خوره تکنولوژی، تولید کننده فیلم، ستاره مستند های شبکه نتفیلیکس و بیانگذار شرکت معماری BIG آن قدرها جوان به حساب نمی آید. این پسر دانمارکی در سن 42 سالگی 9 سال از مارک زاکربرگ، مالک فیسبوک بزرگتر است. در نتیجه بسیاری از معماران مشهور پیش از یافتن نقش خود در رشته معماری، شاخه های متنوع و غیرخطی از مشاغل دیگر را تجربه کرده اند. در ادامه به معرفی هفت معمار مشهوری که شغل های دیگری غیر از حرفه خود را تجربه کردند پرداخته ایم.

 

    

آلوارو آلتو

آلوارو آلتو

مغز متفکر فنلاندی تحصیلات خود در رشته معماری را در سال 1916 آغاز کرد. آلوارو آلتو پیش از فارغ التحصیلی در رشته معماری، مدرکش در گرو جنگ داخلی فنلاند بود. به همین دلیل آلوارو آلتو به ارتش سفید ملحق شد و در منطقه تامپر جنگید. آلوارو آلتو پس از پایان جنگ به سراغ طراحی نرفت و در سال 1922 به طور رسمی به ارتش ملحق شد. اولین پروژه معماری او در زمانی که در ارتش خدمت می کرد، طراحی خانه والدینش بود.

تادائو آندو

تادائو آندو

معمار ژاپنی خود آموخته در دوران نوجوانی به عنوان یک راننده کامیون مشغول به کار بود و سپس به عنوان یک بوکسور حرفه ای شروع به کار کرد.تادائو آندو در سن 17 سالگی جرقه های علاقه به معماری توسط اقامت در یک هتل برای او زده شد. تادائو آندو و برادرش برای یک تورنومنت بین المللی راهی هتل امپریال فرانک لوید رایت در توکیو شده بودند و اقامت در این هتل باعث شد تا پس از دو سال تحصیل در رشته طراحی از دبیرستان فارق التحصیل شود.

دنیل لیبسکیند

دنیل لیبسکیند

 دنیل لیبسکیند معمار متولد لهستان برای بسیاری از هم نسلان خود یک اجراکننده موسیقی در تلویزبون بود. دنیل لیبسکیند در دوران جوانی خود در سال 1953 یک نوازنده آکاردئون در تلویزیون لهستان بود. خانواده اش در سال 1959 به نیویورک مهاجرت کردند و دنیل لیبسکیند طراحی را در این کشور تحصیل کرد و پس از فارق التحصیلی به کار طراحی پرداخت.

ایم پی (Im Pei)

ایم پی (Im Pei)

 “ایم پی (Im Pei)” در سال 1935 از چین به آمریکا مهاجرت کرد تا در رشته طراحی تحصیل کند. اما پس از دریافت مدرک از موسسه ماساچوست در سال 1940 به ارتش ایالت متحده برای توسعه سلاح در جنگ جهانی دوم پیوست. “ایم پی (Im Pei)” پیش از شروع طراحی، دو سال از زندگی خود را وقف خدمت به دولت کرد. علاقه ایم پی (Im Pei) در ساخت به جای تخریب باعث شد که ارتش را ترک کند و طراحی را آغاز کند.

فرانک گری

فرانک گری

 فرانک گری در سال 1947 خانواده فرانک گری از کانادا به لس آنجلس نقل مکان کردند. فرانک گری هنگام تحصیل با یک کامیون کوچک باربری در لس آنجلس کار می کرد. فرانک گری پس از جمع آوری کافی پول، جهت زندگی اش تغییر کرد و در یک ایستگاه رادیو مشغول به کار شد. فرانک گری اظهار داشته : به عنوان گوینده رادیو خوب نبودم. پس از آن در رشته مهندسی شیمی شروع به فعالت کردم که در آن شاخه شغلی هم خوب نبودم. بعد از این دو رشته فقط معماری و طراحی را به عنوان تصمیم نهایی برگزیدم. فرانک گری سال 1954 از دانشگاه کالیفرنیا فارق التحصیل شد.

رم کولهاس

رم کولهاس

 رم کولهاس به اندازه برابر یک معمار و نظریه پرداز حرفه ای ست. رم کولهاس قبل از شروع تحصیلات خود در دانشگاه معماری مدرن لندن، یک نویسنده نوپا بود. پس از روزنامه نگاری در یکی از بخش های روزنامه Haagse Post، شروع به نوشتن فیلمنامه یک فیلم هلندی یه نام برده سفید کرد. پس از تجربه های کوتاه در زمینه فیلم سازی دفتر معماری خود را سال 1975 در متروپولیتن نیویورک تأسیس نمود.

نورمن فاستر

نورمن فاستر

نورمن فاستر اکثر دوران جوانی خود را در شهر منچستر انگلستان سپری کرد. پس از خروج از مدرسه در سن 16 سالگی در دفتر خزانه داری منچستر مشغول به کار شد. سپس به نیروی هوای سلطنتی بریتانیا ملحق شد و پس از دو سال عذرش خواسته شد. تمام تجربه نورمن فاستر در مشاغل بالا تا قبل از 21 سالگی او بود تا اینکه در مدرسه معماری و شهرسازی منچستر بین سال های 1956 تا 1961 به تحصیل پرداخت. نورمن فاستر پس از فارق التحصیلی جایزه هنری Henry برای تحصیلات در دانشگاه ییل را کسب کرد و در کنار ریچارد راجرز تحصیلات عالیه خود را ادامه داد.

بیشتر بخوانید :

زندگینامه حسین امانت طراح برج آزادی | معمار برج آزادی را بیشتر بشناسید

بناهایی که با معماری حسین امانت ساخته شده‌اند

سنگ چینی و کریستال قروه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *