معماری ایران و جهان

معماری نامنظم برج آمستردام هلند

معماری نامنظم برج آمستردام هلند

ساختمانی چندکاربرده در هلند، این روزها چشم‌ همه را به خود خیره کرده. ساختمانی که در آمستردام هلند ساخته شده و در نگاه اول به نظر، بی‌نظم‌ترین و درهم‌ریخته‌ترین بنایی می‌رسد که تا به حال به دست آدمیزاد ساخته شده‌است. با این وجود وقتی به کل این سازه و نمایی تمام‌ قد آن نگاه می‌کنید می‌بینید که در عین این بی‌نظمی، یک نظم دقیق و چشم‌نواز وجود دارد. 
این ساختمان مشتمل بر سه برج است که توسط شرکت MVRDV طراحی و ساخته شده است. ساختمانی که ۷۵ هزار متر مربع، مساحت دارد و از پارکینگ گرفته تا کافی‌شاپ، فروشگاه، دفاتر کار، و حتی آپارتمان‌های مسکونی را در خود جای داده است. 

معماری خلاقانه و طراحی نامنظم

کمپانی MVRDV از سال ۱۹۹۳ در هلند پایه‌گذاری شد و در طول زمان، از یک شرکت مهندسی محدود، به یک مرکز معماری جهانی تبدیل شد و همچنان دفتر اصلی آن نیز در هلند قرار دارد.
در طول یک دهه اخیر، کمپانی MVRDV ساختمان‌های زیادی را در سراسر دنیا طراحی کرده و در تمام این بناها از یک اصل استفاده کرده است. اصل «معماری خلاقانه و طراحی نامنظم». اصلی‌ترین هدف طراحان این شرکت معماری تغییر در ظاهر بناها و دادن رنگ و فضایی بهتر به خیابان‌هاست. رنگ و فضایی که از گذشته فاصله گرفته باشد و در تمام جزییات آن اثراتی از معماری خلاقانه مشاهده شود. 
استفاده هم‌زمان از فلز، شیشه و سنگ‌های ساختمانی در طراحی بناهای شرکت MVRDV قابل اشاره است. در تازه‌ ترین اثر و بنای ساخته شده توسط این شرکت نیز می‌توان استفاده هم‌زمان از این مصالح ساختمانی را دید. 
در نمای طبقات پایین‌دستی این سه برج که از ناحیه تحتانی به هم متصل هستند به صورت یک‌دست، از فلز و شیشه‌های آینه‌ای استفاده شده است. هر چه به طبقات بالاتر ساختمان و تراس‌های مثلثی و بی‌نظم‌ش پیش می‌رویم استفاده از سنگ‌های قهوه‌ای رنگ بیشتر چشم را به خود خیره می‌کند. 

معماری خلاقانه و طراحی نامنظم

یک قدم به سمت آينده

ساختمان MVRDV آمستردام هلند به گفته سازندگان و سرمایه‌گذارنش یک قدم به سوی آینده است. آینده‌ای که در آن نظم‌ها در هم می‌ریزند و به سمت نظم تازه‌تری هدایت می‌شوند. بنابراین ساختمان‌های این شرکت از جمله آخرین سازه‌ای که در آمستردام هلند ساخته شده چه در طراحی و چه در ابعاد و اندازه‌های‌شان متفاوت هستند. 
نباید فراموش کرد که این ساختمان با کمک یک موسسه پژوهشی، که بر اثرات معماری در کیفیت زندگی انسان‌ها تحقیق می‌کند، ساخته شده است. در این سازه‌ها به فضای زندگی و کار هر فرد توجه شده و تلاش می‌شود تا تمام نیازمندی‌های یک انسان در دسترس‌ترین حالت ممکن باشد.

استفاده از مصالح چندگانه

دلیل اینکه در این ساختمان از انواع مصالح معماری استفاده شده است کمک به پایداری سازه و دسترسی آسان‌تر به منابع موجود برای بناست. کمپانی MVRDV تقریبا در همه سازه‌های خود سعی می‌کند از مصالحی استفاده کند که در آن منطقه جغرافیایی تولید و در دسترس قرار می‌گیرد. همچنین توجه به وضعیت آب و هوایی آن منطقه در انتخاب مصالح برای یک ساختمان کمک می‌کند. از این‌رو عجیب نیست که می‌بینیم در شهری مانند هلند که آب و هوایی عموما سرد و بارانی دارد از تلفیق مصالح یعنی سنگ، شیشه و فلز استفاده شده است. 

معماری شهرهای هوشمند

در نهایت اینکه کمپانی MVRDV هدف خود را حرکت به سوی معماری شهرهای هوشمند عنوان کرده است. شهر هوشمند مسیری‌ست که اکنون بسیاری از کشورها در پی آن هستند. به طور کلی می‌توان گفت، دست پیدا کردن به شهری هوشمند، ملزم به هوشمندسازی و مدرن کردن تک تک ساختمان‌هاست. کاری که کمپانی MVRDV سال‌هاست آن را در پیش گرفته است و به نظر می‌رسد تا حد زیادی در این مسیر موفق بوده است. 
حالا که از مصالح و نوع معماری برج نامنظم هلند صحبت کردیم بهتر است به قابلیت‌های هوشمند و دوست‌دار محیط زیست این ساختمان هم اشاره کنیم. تمام روشنایی‌های این برج و ساختمان عظیم به صورت هوشمند روشن و خاموش می‌شود و قابلیت تشخیص عبور و مرور و کم و زیاد کردن نور در زمان لازم را دارد. همچنین برای کنترل درها و بخش‌های دیگر این ساختمان از ابزار هوشمند استفاده شده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *