سنگ های ساختمانی

مهم ترین معادن سنگ در ایران

مهم ترین معادن سنگ در ایران

مهم ترین معادن سنگ در ایران

معادن سنگ ساختمانی حدود بیست و پنج درصد از معادن شناخته شده کشور را تشکیل می­دهند. بیشترین سهم (حدود 54 درصد) سنگ­های موجود در کشور را سنگ­های مرمریت تشکیل می­دهند. بعد از آن، سنگ­های گرانیت بیست درصد، چینی پانزده درصد، تراورتن ده درصد و سنگ­ مرمر تنها یک درصد از سهم سنگ­های موجود را تشکیل می­دهند.

معادن سنگ ایران

استخراج سنگ در ایران

استخراج سنگ در ایران قدمت زیادی دارد. سنگ­های موجود در بنای تخت جمشید و سایر آثار باستانی گواه این مطلب است. در گذشته استخراج سنگ کاری سخت و طاقت­فرسا بود ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ابزارهای مناسب استخراج سنگ از معادن به سادگی امکان پذیر است.

روش­های استخراج سنگ در ایران عبارتند از:

  • چال موازی
  • هاواژ
  • هیدرومکانیکی
  • بوسیله حرارت
  • بوسیله سیم برش الماسه
  • استفاده از مواد منفجره

چال موازی قدیمی­ترین روش استخراج سنگ است. در این روش تعدادی چال با فاصله معینی از هم بسته به نوع سنگ حفر می‌کنند و گوه سنگ را استخراج می­کنند.

در روش ماشین­های سنگ­بر (هاواژ)، صفحات سنگ را می­برند و بلوک­های سنگ را خارج می­کنند.

در روش­های استخراج هیدرومکانیکی، از انرژی سینتیک آب، برای برش و استخراج سنگ استفاده می‌شود.

در روش استخراج سنگ به کمک حرارت، بوسیله حرارت سوختی مانند گازوئیل، سنگ جدا شده و گازهای حاصل از سوخت، ذرات را معلق می­سازند.

در استخراج سنگ بوسیله سیم برش الماسه، از دستگاه مخصوص برای برش و استخراج سنگ استفاده می­شود.

در استخراج به روش استفاده از مواد شیمیایی منفجره از انواع پودرهای منفجره برای برش و استخراج سنگ استفاده می­شود. در حال حاضر بهترین روش برش و استخراج سنگ، استفاده از سیم برش الماسه و مواد منفجره است.

مهمترین معادن سنگ ساختمانی

استان­هایی که دارای معادن سنگ هستند

مهم­ترین معادن سنگ ایران در استان­های آذربایجان غربی، اصفهان، لرستان، فارس، یزد و مرکزی قرار دارد.

استان آذربایجان غربی، تنوع بالایی (بیش از چهار هزار تن) از سنگ­های تزئینی و ساختمانی کشور را داراست. حدود 440 معدن استخراج سنگ در این استان موجود است. سنگ­های­های استخراجی این استان شامل مرمر، مرمریت، گرانیت و تراورتن هستند.

استان اصفهان، منبع عظیم سنگ تراورتن است که علاوه بر تامین نیاز کشور، نیاز صادرات خارج کشور را هم برآورده می­کند.

حدود یک چهارم معادن سنگ کشور در  استان لرستان قرار گرفته است و بیشتر شامل سنگ مرمریت و چینی است.

استان فارس، بیشتر محل استخراج سنگ مرمریت و چینی بوده و بیشترین صادرات این سنگ­ها از این استان صورت می­گیرد.

شهرستان محلات در استان مرکزی، دارای تنوع سنگ­های ساختمانی زیادی است و بخش قابل توجهی از نیاز ایران و حتی جهان را این استان تامین می­کند. این استان دارای تنوع زیادی از سنگ­های ساختمانی مانند گرانیت، مرمریت، تراورتن و سنگ­های ترکیبی مانند ترامیت و تراونیکس است.

انواع سنگ هایی که در ایران استخراج می شوند

معادن سنگ زیادی در کشورمان وجود دارد که هر کدام دارای کاربرد زیادی در صنایع مختلف است. مهم­ترین این سنگ­ها عبارتند از: کائولینیت، گرانیت، تراورتن، رس، ماسه سنگ، سنگ مرمر، زغال سنگ، صدف سنگ، سنگ فسفاتی، سنگ لوح، گابرو، خارا، آهک، اخگر، گچ و دیاباز

بیشترین معادن سنگ موجود در کشور، مربوط به سنگ­های مرمر، مرمریت، گرانیت، چینی و تراورتن است.

استخراج سنگ توسط گروه ساخارا و آژیانه

گروه ساخارا و آژیانه با در اختیار داشتن تجهیرات و دستگاه­های مدرن اقدام به استخراج انواع سنگ­های ساختمانی و تزئینی از جمله مرمر، مرمریت و تراورتن کرده است و توانسته­ نقش بسزایی در تولید و بهره­وری انواع سنگ­ها و بهبود اقتصاد کشور داشته باشد. گروه ساخارا و آژیانه با استخراج سنگ سایمان و معرفی این سنگ ارزشمند به بازار سنگ کشور، گام­ بلندی در تولید و ساخت ابزارهای سنگی، تایل، بوک مچ، اسلب و … برداشته است.

گروه ساخارا و آژیانه چه سنگ‌هایی استخراج می­کند؟

معادن سنگی کشور ما رتبه چهارم از لحاظ حجم ذخیره سنگی را دارد. از این رو روش­های متعددی برای استخراج سنگ البته با توجه به نوع سنگ و موقعیت معدن استفاده می­شود. کشور ایران دارای ذخایر سنگی بسیاری است ولی به علت ضعف در استخراج این ذخایر سنگی تا کنون نتوانسته است به جایگاه مناسبی در زمینه صادرات سنگ به کشورهای دیگر دست پیدا کند.

گروه ساخارا و آژیانه با بیش از 55 سال سابقه در زمینه استخراج و فرآوری انواع سنگ­های تزئینی و ساختمانی توانسته است کمک شایانی به ارائه بسته کاملی از خدمات سنگی به کشورمان بکند.

این گروه انواع مختلفی از سنگ­ها مانند تراورتن، مرمر، مرمریت، گرانیت و غیره را استخراج و برای استفاده عرضه می­کنند. گروه ساخارا و آژیانه با بهره­گیری از دانش روز دنیا اقدام به استخراج و تولید انواع سنگ­ها و از جمله بلوک­های چینی و کریستال سایمان کرده است.

این گروه شامل مجموعه­ای متشکل از کارخانه سنگبری، معدن سنگ سایمان و دپارتمان طراحی و معماری بوده و خدمات جامع و کلی را ارائه می­دهند.

معادن سنگ های ساختمانی

کشور ایران به دلیل شرایط اقلیمی خاص و دوران متفاوت زمین شناسی دارای جایگاه مناسبی برای تشکیل انواع مواد معدنی و از جمله سنگ­های ساختمانی بوده است. استان­های زیادی از کشورمان ذخایر بسیاری از انواع سنگ­های ساختمانی را در اختیار دارند. کل ذخایر سنگ­های ساختمانی پانزده میلیارد تن است. کشور ایران با داشتن نزدیک به پنج میلیون تن ذخیره سنگی شامل انواع سنگ­های تراورتن، مرمر، مرمریت و گرانیت جایگاه چهارم را در دنیا دارد. بدلیل اهمیت این موضوع در زمینه صادرات و رشد اقتصادی کشور، باید توجه بیشتری به این بخش کرد و با از بین بردن موانع و استفاده از تکنولوژی­های موجود باعث شکوفایی و رشد اقتصادی کشور شد.

گروه ساخارا و آژیانه با رفع موانع موجود و بکارگیری دانش فنی لازم و استفاده از روش­های علمی و عملی مدرن، گام­های بلندی در زمینه تولید و فروش داخلی و صادرات برداشته است. با وجود چنین مجموعه­ها و گروه­هایی در زمینه تولید سنگ­های ساختمانی باکیفیت امید است ایران به جایگاه مناسبی در زمینه صادرات سنگ برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *