سنگ چینی جلبر

موقعیت جغرافیایی:

جلبر،نام روستایی است در استان آذربایجان غربی،55 کیلومتری جنوب شهر ارومیه ، درغرب دریاچه ارومیه.

معدن جلبر به فاصله ی 2000 متری در جنوب روستا قرار دارد.

مشخصات چینی جلبر:

سنگ جلبر در اثر دگرگونی مجاورتی یک توده آذرین نفوذی تشکیل شده است.در ایران به مرمریت هایی(MARBLE) که دگرگون شده اند چینی یا کریستال می گویند.اصطلاح چینی تنها در ایران کاربرد دارد.

چینی جلبر در یک زون سرپانتین- کلسیت قرار گرفته،بر اساس آزمایش XRD که از نمونه های مختلف معدن برداشت شده،تنها 2 کانی اصلی در این سنگ تشخیص داده شده که عبارتند از : آنتی گوریت و کلسیت.

آنتی گوریت در طیف های مختلفی از رنگ سبز در این سنگ مشاهده می شود.لارم به ذکر است که بعضی است که بعضی از آنتی گوریت ها به دلیل  شفافیت و درخشندگی به عنوان سنگ نیمه قیمتی در جواهر سازی کاربرد دارند .

براساس آزمایشات مکانیک سنگ انجام شده،جذب آب این سنگ کمتر از نیم درصد وتخلخل آن ناچیز است. بر این اساس میتوان انتظار داشت که تاثیر عوامل هوازدگی فیزیکی مانند سرما بر این سنگ بسیار کم و یا بی اثر  باشد.مقاومت فشاری بالا (در دو حالت خشک و تر) نیز نشانه سلامت این سنگ و فقدان سطوح ضعف است.

وزن مخصوص سنگ چینی جلبر ارومیه 2.65  می باشد و  کمتر از سنگ چینی قدمگاه سیرجان  که 2.67 است ، می باشد. درصد جذب آب مخصوص سنگ چینی جلبر ارومیه 0.43 است و نسبت به سنگ چینی قدمگاه سیرجان  که 0.09 می باشد بیشتر است.

ضمن آنکه در آنالیز شیمیایی این سنگ عناصر مزاحمی چون اکسید آهن و منگنز یا وجود ندارند و یا در حد بسیار بسیار کمی هستند،به همین دلیل امکان هوازدگی شیمیایی در نتیجه عوامل طبیعی بسیار کم است. در مجموع با توجه به نتایج حاصل از آزمایشات مختلف و تجربه های پیشین، سنگ چینی جلبر یکی از بهترین سنگ های تزیینی برای استفاده در بخش های مختلف ساختمان به خصوص کف،پله،استخر،سونا و … است.