سنگ های ساختمانی

همه چیز درباره ی سنگ مرمر کاربرد و ويژگی های آن

همه چیز درباره ی سنگ مرمر کاربرد و ويژگی های آن

ویژگی های سنگ مرمر و کاربردهای آن

سنگ مرمر بر اثر حرارت و فشار زیادی که نتیجه عملکرد چشمه‌های آبگرم آهک ساز است و از دگرگونی سنگ آهک ساخته می‌شود. یعنی در فرآیند عملکرد چشمه‌های آبگرم، اگر افت دمای آب کند باشد، آراگونیت و اگر افت دما به تندی صورت گیرد تراورتن تشکیل می‌شود. در ایران به سنگی که از آراگونیت تشکیل می‌شود مرمر گفته می‌شود که نام تجارتی انواع رنگی آن  Onyx می‌باشد. مرمر رنگی بلورین است که عمدتاً از یک یا چند کانی از کانی‌های کلسیت، دولومیت و سرپانتین بوده و قابلیت صیقل پذیری دارد.

ساختار سنگ مرمر

ماده معدنی کلسیت (CaCo3) ماده اولیه سنگ مرمر است. البته در ساختار این سنگ علاوه بر کلسیت مواد معدنی دیگری چون: رس، میکاس، کوارتز، پیریت یا pyrit، اکسیدهای آهن و گرافیت نیز وجود دارد.

ویژگی سنگ مرمر | سنگ مرمر

 

 ویژگی سنگ مرمر | قیمت سنگ مرمر

ويژگی های سنگ مرمر

سنگ مرمر را در ابعاد و اندازه‌های مختلفی از معادن سنگ‌های مرمر کشور استخراج می‌شود. این سنگ به خاطر رگه‌دار بودن، مقاومت پایین، مناسب برای ابزار زدن، مفید برای سلامتی، فقط مناسب استفاده در فضاهای داخلی است همچنین دارای قابلیت عبور نور از خود، ساب پذیر و گران قیمت نیز هست. سنگ‌های مرمر زیبایی و جلوه خاصی دارند. این سنگ‌ها بواسطه همین زیبایی، محبوبیت بالای دارند.
گران‌ترین سنگ ساختمانی در دنیا، سنگ مرمر است. استخراج آن دشوار است و بهترین ذخایر آن در ایران می‌باشد. این سنگ برخلاف گرانیت دارای خاصیت درمانی (منبع کلسیم) و آرام بخش است. شاید علت استفاده آن در اغلب مکان‌های مذهبی مشرق زمین همین باشد. مرمر همچنین تنها خانواده ای از سنگ‌های ساختمانی است که به جز چند استثنا تمامی آن از خود نورعبور می‌دهند. گروه ساخارا و آژیانه با استخراج سنگ‌های مرمر در تلاشند که نیاز افرادی که ارزش این سنگ را به درستی می‌دانند را برآورده سازند.

ویژگی سنگ مرمر | سنگ مرمر

 

کاربردهای سنگ مرمر | سنگ مرمریت

رنگ سنگ مرمر 

سنگ مرمر جزو سنگ‌های با طیف رنگی روشن است که تنوع رنگی چشم نوازی دارد. هر چه خلوص آهک در سنگ مرمر بیشتر باشد موجب روشن‌تر بودن رنگ این سنگ می‌شود. در زمینه سنگ مرمر رگه‌های آبی، صورتی و سیاهی وجود دارد که به خاطر وجود ناخالصی‌های مانند اکسید آهن یا مواد قیری در ترکیبات آن است. سنگ مرمر با خلوص بالا در صنایع مختلف، کاربردهای زیادی دارد.

سنگ مرمر چیست؟

 

کاربردهای سنگ مرمر | سنگ مرمر چیست؟

بررسی سختی سنگ مرمر

وجود کلسیت در مرمر باعث می‌شود سختی آن به گونه‌ای باشد بتوان آن را به خوبی تراشید. این مسئله  موجب می‌شود که استفاده از سنگ مرمر در ساخت مصنوعاتی همچون مجسمه‌ها رواج فراوانی داشته‌باشد. این ویژگی را در کنار شفافیت این سنگ بگذارید تا متوجه زیبایی دوچندان انواع سازه‌هایی شوید که با استفاده از این سنگ ساخته‌می‌شوند.

ساب پذيری و سطح صیقلی سنگ های مرمر

ساب پذیری بالا، سنگ مرمر را به یکی از سنگ ساختمانی ارزشمند بدل کرده است. این سنگ پس از صیقلی شدن سطحی بسیار براق و جذاب دارد و در صورت نصب به عنوان نما، دیوارپوش، کفپوش و … جلوه‌ای بی نظیر به ساختمان می‌دهد.

 

سنگ مرمر | کاربردهای سنگ مرمر

سنگ مرمر چه نوع سنگی است؟ | کاربردهای سنگ مرمر

مقاومت در برابر شرايط محیطی

سنگ مرمر را می‌توان از مقاوم ترین سنگ‌های ساختمانی در برابر شرایط محیطی نظیر رطوبت، گرما و سرما دانست. از طرفی این سنگ مقاومت خوبی هم در برابر باران‌های اسیدی دارد. ساختار این سنگ به گونه‌ای است که به ندرت و بسیار دیر دچار آلودگی شده و زیبایی خود را تا مدت‌های طولانی حفظ می‌کند.

سنگ ساختمانی مرمر

مرمر به عنوان یکی از سنگ‌های ساختمانی، طرفداران خاص خود را دارد. قیمت این سنگ نسبت به دیگر انواع سنگ‌های ساختمانی بیشتر است. اما می‌توان کیفیت آن را نیز به مراتب نسبت به سنگ‌هایی نظیر تراورتن، مرمریت و گرانیت بیشتر دانست.

سنگ مرمر | قیمت سنگ مرمر

 

خرید سنگ مرمر | قیمت سنگ مرمر 

ساخت مصنوعات سنگی به وسیله مرمر

سنگ مرمر برای موارد زیادی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. سنگ‌های مرمر به خاطر استحکام و زیبایی که دارند در آبنما سنگی، پایه آیفون سنگی و همچنین انواع مجسمه‌ها و المان‌های تزئینی و موارد دیگری چون لامپ تزئینی و میز و موارد بسیار دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ‌های مرمر به عنوان سنگ‌های ساختمانی شناخته شده‌اند و در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

کاربرد دارويی و صنعتی سنگ مرمر

پودر سنگ مرمر برای افرادی که مبتلا به ریفلاکس اسید یا سوءهاضمه هستند مفید است. از دیگر کاربردهای پودر مرمر می‌توان به استفاده از آن به عنوان ماده‌ی رنگی، ماده‌ی پرکننده در رنگ، سفیدکاری، بتونه پلاستیک، دوغاب، مواد آرایشی، کاغذ و … را مثال زد. البته توجه داشته باشید که این کاربرد تنها در سنگ‌های مرمر بسیار سفید و خالص مشاهده می‌شود. همچنین از این سنگ برای خنثی سازی اسید در صنایع شیمیایی نیز استفاده می‌شود.

کاربردهای سنگ مرمر | ویژگی های سنگ مرمر

 

سنگ مرمر

استفاده چندگانه از سنگ مرمر در داخل ساختمان

سنگ مرمر را می‌توان به طریق‌های مختلفی در بخش‌های داخلی یک ساختمان استفاده کرد به نحوی که متناسب با هر سبک و سلیقه‌ای باشد. در ادامه به برخی از موارد استفاده مرمر در داخل ساختمان می‌پردازیم:
آشپزخانه: که یکی از بهترین مزیت‌های استفاده این نوع سنگ در طراحی آشپزخانه سهولت در پاک کردن آن می‌باشد. استفاده از این سنگ به عنوان سنگ کف خصوصا در مناطق گرمسیر بسیار مناسب است چرا که این سنگ عموما سطح سردی دارد و موجب زیبایی و درخشش فضای اتاق می‌شود. همچنین استفاده از آن در حمام برای دیوارها، وان و سینک روشویی باعث می‌شود فضای حمام روشن‌تر نشان داده شود. در کل استفاده از سنگ مرمر برای موارد تزئینی بسیار خیره کننده و مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *