سنگ های ساختمانی

12 ویژگی درباره سنگ تراورتن

12 ویژگی درباره سنگ تراورتن

ویژگی های سنگ تراورتن

آیا شما با سنگ تراورتن و زیبایی‌های طبیعی بی نظیر اون آشنا هستید؟ دوست دارید بیشتر درباره تراورتن بدانید؟ در این مطلب به معرفی 12 ویژگی سنگ تراورتن می پردازیم.
تراورتن نوعی سنگ طبیعی همانند سنگ مرمر، گرانیت، اونیکس، سنگ آهک و غیره است که بواسطه نحوه تشکیل آن دارای ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی است. تفاوت اصلی بین تراورتن و سایر سنگ‌های طبیعی در نحوه تشکیل سنگ، سختی سنگ و ظاهر آن نهفته است. سنگ‌های تراورتن در اثر جریانی که در هنگام تشکیل طی می‌کنند شکل متفاوتی می‌گیرند. فرار دی اکسید کربن موجب پدید آمدن سوراخ‌های داخل سنگ شده است. این موضوع موجب تفاوت و زیبایی سنگ تراورتن شده است. سنگ‌های تراورتن پس از استخراج از معادن حفر شده به بلوک‌های تراورتن شکسته می‌شوند و در نهایت برای برش به کارخانه‌های سنگبری منتقل می‌شوند، پس از برش و فرآوری سنگ‌های تراورتن به صورت اسلب، کاشی، موزاییک و غیره، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خرید سنگ تراورتن

سنگ های تراورتن درمجموعه ساخارا و آژیانه استخراج و فراوری می‌شود. برای خرید سنگ تراورتن آژیانه گروه را به شما پیشنهاد می‌کنم، این مجموعه سال هاست که در زمینه سنگ‌های ساختمانی و سنگ‌های زینتی فعالیت می‌کند. قیمت سنگ برای افرادی که قصد خرید این نوع سنگ‌های ساختمانی را دارند، یکی از فاکتورهای مهم و قابل توجه است. قیمت سنگ های تراورتن بسته به ویژگی‌های این سنگ تعیین می‌شود. با مطالعه ویژگی‌های این سنگ می‌توانید با دید بازتر و شناخت بیشتری اقدام به خرید آن کنید.

منشاء تشکیل سنگ تراورتن

سنگ تراورتن حاصل دگرگون شدن سنگ‌های آهکی در اطراف چشمه‌های آبگرم است. سنگ آهک از کربنات کلسیم ساخته شده که جزء اولیه پوسته زمین است. قابل توجه ترین معدن سنگ تراورتن در پارک ملی   YELLLO STONEدر آمریکای شمالی است.

نام گذاری سنگ تراورتن

نام سنگ تراورتن از نام شهر باستانی در ایتالیا به نام  Tibur گرفته شده است، که به آن  Tivoli نیز گفته می‌شود، ریشه‌ی این شهر قدیمی‌تر از دوران روم باستان می‌باشد. سنگ تراورتن با نام (لاپلاس تیوبورتینوس) نیز شناخته می‌شود که در طول زمان به سنگ تراورتن شهرت یافت.

معادن سنگ تراورتن

بیشتر معادن سنگ تراورتن در کشورهای ایتالیا، مکزیک، ایران، ترکیه و پرو قرار داره و از این کشورها به بازارهای جهانی عرضه می‌شود. عمده سنگ‌های تراورتن تجاری آمریکا از کشور ترکیه وارد می‌شود.

روشهای استخراج سنگ تراورتن

سنگ تراورتن از جمله سنگ‌های است که در بسیاری از معادن سراسر جهان استخراج می‌شود. روش‌های استخراج تراورتن شامل موارد زیر است.
•    ماشین‌های کانالینگ
•    سیم اره
•    اره‌های زنجیری
•    دستگاه های برش با فشار آب
بعد از استخراج و جدا کردن سنگ از سینه کار، به انبار منتقل شده و در آنجا نگهداری می‌شود. پس از طی این مراحل سنگ به کارخانه انتقال داده می‌شود و سپس به صورت اسلب‌هایی در اندازه‌ها و ابعاد مختلف برش می دهند. بعد از طی مراحل فراوری بسته به نیاز و خواسته مشتریان بسته بندی و ارسال می‌گردد.

خصوصیات ظاهری سنگ تراورتن

 سنگ تراورتن به دلیل وجود حفره‌های طبیعی در سطح خود و طیف رنگی بالا دارای ظاهری منحصر بفرد نسب به سایر سنگ‌های ساختمانی است که نگاه‌ها را به خود خیره می‌کند. سطح متخلخل سنگ تراورتن بخاطر شرایط و چگونگی تشکیل این سنگ در طول زمان است که این ویژگی باعث شده شرایط کار در ارتفاع را فراهم سازد.

 معیار سنجش کیفیت سنگ تراورتن

سوراخ‌ها و حفره‌هایی در سطح سنگ تراورتن وجود دارد که می‌تواند به خاطر جمع شدن آب روی آن در طولانی مدت ایجاد شده باشد. در بسیاری از موارد این حفره‌ها در کارخانه در طول پروسه تولید پر می‌شود. اندازه حفره‌های ایجاد شده نشان دهنده کیفیت سنگ می‌باشد به صورتی که به عنوان یک قاعده کلی، هرچه حفره‌های موجود کوچکتر باشد، سنگ تراورتن سطح کیفی بیشتری داشته و به استاندارد نزدیکتر می‌شود.

 کاربرد سنگ تراورتن در نمای ساختمان ها

سنگ تراورتن برای تمام بخش‌های یک ساختمان کاربرد دارد. این سنگ‌ها به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در معماری سراسر اروپا به قدمت امپراتوری روم (با ساخت قلعه بورخوزن در آلمان) بر می‌گردد.از جمله بناهای که با سنگ تراورتن ساخته شده است می‌توان به کلیسای رومی، حمام‎های رم، لابی برج سیرس و دیوارهای طبقه اول در مرکز پزشکی UCLAو… اشاره کرد. سنگ تراورتن در همه قسمت‌ها از جمله کانال‌ها و برای بارگذاری ستون‌های اصلی مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه برای کف‌ها، دیوارها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رنگ های سنگ تراورتن

سنگ تراورتن در رنگ‌های مختلف از جمله سفید، قهوه‌ای مایل به قرمز، قهوه ای، کرم و طلایی موجود می‌باشد. همچنین می‌تواند آن را در سایه‌های قرمز، صورتی و نارنجی یافت.در بعضی از تراورتن‌ها، رگه‌های سیاه و سفید وجود دارد که باعث زیبایی هرچه بیشتر این سنگ‌ها شده است.

 انواع سنگ تراورتن

سنگ‌های تراورتن تنوع بسیاربالای دارند. تراورتن‌ها با توجه به محل استخراج، روش تولید و فراوری، رنگ و… شامل انواع مختلفی می‌شوند.

سنگ های تراورتن از نظر روش تولید به انواع خرد شده، تکه تکه شده، جلا داده شده، برسی، برشی و برشی لبه تقسیم می‌شوند.

 از انواع سنگ تراورتن با توجه به محل استخراج سنگ می توان موارد زیر اشاره کرد.

  • تراورتن دره بخاری

 سنگ تراورتن دره بخاری از مرغوب ترین نوع تراورتن هاست که برای استفاده در نمای ساختمان‌ها بخاطر رنگ روشن و چسبندگی خوبی که با ملات و سیمان دارد بسیار محبوب و پرطرفدار است.

  • تراورتن آتشکوه

سنگ‌های تراورتن آتشکوه بخاطر رنگ سفید و موج‌های زیبا و منظم، جزو معروف‌ترین و مرغوب ترین سنگ‌های تراورتن سفید هم در ایران هم در بازارهای سنگ جهانی است.

  • تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد در مقایسه با سایر تراورتن‌های موجود در بازار، سنگین‌تر و مقاوم‌تر است همچنین این سنگ‌ها دارای تنوع رنگی بالای هستند.

  • تراورتن عباس آباد

تراورتن عباس آباد جزو بهترین نوع تراورتن‌های رنگ روشن در دنیاست. بخاطر رنگ روشن و جلای خیره کننده ای که دارد از پرفروش‌ترین سنگ‌های ساختمانی در بازارهای داخلی است.

اندازه های سنگ تراورتن

اندازه و ضخامت از جمله نکات مهم و قابل توجه در برش سنگ های ساختمانی است. سنگ تراورتن طیف وسیعی از ابعاد و اندازه را شامل می‌شود. بسته به موارد مصرف، اندازه سنگ تراورتن را برش می‌دهند. البته طبق استانداردهای جهانی هرچه ضخامت سنگ کمتر باشد بهتر است چرا که در نهایت از افزایش وزن زیاد ساختمان جلوگیری می کند.

سنگ های مکمل تراورتن در بناها

سنگ تراورتن را می‌توان هم در قسمت‌های داخلی هم خارجی یک ساختمان بکار برد. این سنگ را می‌توان به عنوان یک قطعه تزئینی همراه با سنگ گرانیت یا مرمر و یا سرامیک بصورت ترکیبی بکار برد.

شرایط لازم برای محافظت از سنگ تراورتن

سنگ های تراورتن به این دلیل که نرم تر از گرانیت ها هستند برای محافظت از زیبایی طبیعی شان لازم است شرایطی فراهم شود، به همین دلیل سطح آن را با سیلر می پوشانند. پوشش سطح سنگ تراورتن با سیلر بسیار آسان است و این کار باید در هنگام نصب سنگ و بعد از آن هم بصورت دوره (بطور معمول در بازه زمانی 3تا5 ساله) انجام شود. در حال حاضر انواع مختلفی از سیلرها در بازار وجود دارد ولی رایج ترین آن‌ها نوع های تقویتی و طبیعی است. سیلرهای تقویتی باعث تیره شدن سطح سنگ تراورتن می شوند بطوری که که سطح سنگ “مرطوب” به نظر می‌رسد. اما استفاده از سیلرهای طبیعی هیچ تغیر ظاهری در سنگ ایجاد نمی‌کنند فقط از سطح آن محافظت می‌کنند.

مزایای سنگ تراورتن

مقاومت بالا یکی از مزایای سنگ تراورتن است. استحکام بالای سنگ تراورتن موجب شده که از آن در فضای باز بیشتر مورد استفاده قرار گیرد چرا که این سنگ‌ها به خصوص در برابر سرما مقاومت بالایی دارند. ویژگی ضد لغزش سنگ تراورتن موجب شده که کاربری این سنگ در بخش‌های داخلی ساختمان مانند آشپزخانه یا حمام متناسب و ایده‌ال باشد. ظاهر بسیار طبیعی و زیبای تراورتن‌ها باعث شخصیت و شوکت منازل می‌شود.

تنوع رنگی بالای این سنگ می‌تواند جوابگوی هر سبک و سلیقه ای باشد. برای کارهای که جنبه تزئینی دارند اغلب از سنگ‌های تراورتن قهوه‌ای، قرمز و نارنجی استفاده می‌کنند. تراورتن به دلیل قابلیت ساب پذیری، صیقل دادن و برس خوردن امکان تبدیل به شکل‌های مختلف را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *