معماران

اصول اساسی حسین امانت در طراحی بناها

اصول اساسی حسین امانت در طراحی بناها
بسیاری از بناها در سراسر دنیا توسط ایرانیان طراحی شده‌است. یکی از طراح و معماران ایرانی که در چهارگوشه جهان می‌توان اثر و خبری از فعالیت‌هایشان دید حسین امانت است. حسین امانت معماری ایرانی‌است که در دانشگاه تهران معماری را آموخت، در یک مسابقه شرکت کرد و به واسطه طرحی که در مسابقه ارایه داد، که همان برج آزادی بود در تمام ایران و حتی جهان شناخته شد.
دلیل موفقیت امانت نوع نگاه او به معماری و خلاقبتی بود که از خود بروز داد. نباید فراموش کرد که در معماری، این صاحب سبک بودن است که می‌تواند موجب پیشرفت کار و قابل اعتنا بودن طرح‌ها شود. این نکته‌ای بود که حسین امانت به خوبی از آن استفاده کرد. امانت معماری‌ست که با سبک خود توانست از کشورهای آسیایی، تا آمریکا، کانادا، ایران و دیگر نقاط جهان از خود یادگاری به جا بگذارد.

حسین امانت | معمار برج آزادی

سبک معماری حسین امانت

به سختی می‌توان برای نوع معماری حسین امانت سبک خاصی را در نظر گرفت. البته می‌توان گفت او برای خود صاحب سبک‌است اما به گفته خودش، سبکی که او برای بناها انتخاب می‌کند بسیار مربوط به نوع آن بنا، کاربری و همچنین محلی‌ست که قرار است ساخته شود.
حسین امانت با چیره‌دستی توانسته معماری ایرانی-اسلامی را به اجرا در اورد. سختی این کار درست اینجاست که او در عصر مدرنیزه، در ایران بناهایی را طراحی کرد که هم از نظر کاربری مدرن بودن و هم هویت ایرانی – اسلامی بنا را به خوبی معرفی می‌کردند.
تقریبا در تمام بناهایی که او در ایران طراحی کرده و ساخته از سبک معماری ایرانی-اسلامی استفاده شده‌است. البته در همه این بناها اثری از معماری مدرن هم مشاهده می‌شود با این وجود روح معماری این بناها همچنان ایرانی باقی مانده است. برج آزادی، ساختمان ابن‌سینای دانشگاه صنعتی شریف، ساختمان دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و چند بنای کوچک و بزرگ دیگر را می‌توان برای مثال نام برد که حسین امانت، در طراحی آنها از اصول معماری ایرانی-اسلامی بهره برده است.
با این وجود او در دیگر نقاط دنیا بناهایی را طراحی کرده که به کلی سبک دیگری را معرفی می کنند. مثلا بناهایی که او در چین ساخته یا همچنین سفارت ایران در پکن که طراحی آن را حسین امانت انجام داده، براساس اصول معماری مدرن بوده‌اند. او حتی گاهی بناهایی با اصول معماری کلاسیک طراحی کرده‌است و دیدن چنین بناهایی انسان را به یاد معماری زمان یونان باستان مي‌اندازد.
در نقطه مقابل بناهایی که این معمار ایرانی در آمریکا طراحی کرده کاملا براساس معماری مدرن هستند و نمی‌توان در آنها اثری از سبک ایرانی یا کلاسیک و باستانی مشاهده کرد. حسین امانت معماری‌ست که در تمام سبک‌های طراحی چیره‌دست است اما انتخاب سبک را به عهده مقتضای مکانی محل ساخت بنا می‌گذارد.

اصول اساسی حسین امانت در طراحی بناها

 

حسین امانت | اصول اساسی حسین امانت در طراحی بناها

زیبایی، آسایش و رفاه

امانت در بناهایی که می‌سازد فارغ از سبک، به سه اصل دیگر نیز همیشه وفادار است. زیبایی، آسایش و رفاه سه عاملی هستند که هیچوقت در طرح‌های حسین امانت نقش‌شان را از دست نمی‌دهند. او چندی پیش در مورد اعتقادش درخصوص معماری بناها گفته بود در جهان کنونی آنقدر سرعت زندگی بالاست و افراد همیشه در عجله هستند که دیگر وقتی برای توجه به عناصر معماری کلاسیک باقی نمانده است. به گفته امانت اکنون دید انسان‌ها بیشتر متمایل به آسایش و آرامش و رفاه است. بنابراین معماران باید با توجه به این نکته، بناهایی را طراحی کنند که بتواند به نیازهای انسانی پاسخ دهد.
از سوی دیگر حسین امانت به زیبایی بناها توجه بسیاری می‌کند و معتقد است بناهای زیبا موجب آرامش انسان‌ها و بهتر شدن محیط زندگی آنها می‌شود. از نظر این معمار ایرانی زمانی که مادیت در زندگی انسان‌ها نقش بیشتری نسبت به معنویت دارد، باید بتوان با زیبایی، توجه به مادیت را متعادل کرد.

بیشتر بخوانید: بناهایی که با معماری حسین امانت ساخته شده‌اند

سنگ چینی و کریستال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *