معماران

زندگینامه حسین امانت طراح برج آزادی | معمار برج آزادی را بیشتر بشناسید

زندگینامه حسین امانت طراح برج آزادی | معمار برج آزادی را بیشتر بشناسید

حسین امانت

حسین امانت طراح برج آزادی ، معمار ایرانی‌ است که در سال ۱۳۲۱ به دنیا آمد. شناخته‌ شده‌ترین طرح او، معماری برج آزادی‌ است و همه او را به عنوان معمار برج آزادی می‌شناسند. امانت معمار برجی‌ست که به عنوان نمادی از شهر تهران و ایران مدرن مطرح شد. حسین امانت همچنین آرشیتکت بسیاری از مراکز صنایع دستی، مدرسه، کتابخانه و حتی یک شهرک تفریحاتی در ساحل دریای خزر بوده‌است. او بناهای دیگری نیز در سایر نقاط دنیا طراحی کرده‌است، بنای سفارت ایران در شهر پکن و سفارت ایران در پایتخت جمهوری خلق چین که متمایزترین سفارتخانه ناحیه دیپلماتیک در پکن است از دیگر طرح‌های امانت می باشد.
حسین امانت دانش‌آموخته دانشگاه تهران است. حسین امانت که در سال 1966 یک دانشجوی 24 ساله دانشگاه تهران بود با شرکت در یک مسابقه ملی، شروع زندگی حرفه‌ای خود را پایه‌ریزی کرد. بنا بود که در این رقابت طراحان یک نماد ایرانی و اسلامی را که نشان از ایرانی مدرن داشته باشد، طراحی کنند.

معمار برج آزادی تهران

معمار برج آزادی تهران

حسین امانت با طرح خود که همان میدان بزرگ آزادی بود، معماری ایران را در مقیاس جهانی متحول کرد. از سوی دیگر طرح‌های حسین امانت در دیگر کشورها نظیر چین، آمریکا و کانادا هم مورد استقبال قرار گرفت و بسیاری از آن‌ها نیز به مرحله اجرا و ساخت رسید. طرح‌های حسین امانت را بیشتر به دلیل پیوند معماری کلاسیک غربی با روح معماری شرقی می‌شناسند.یکی دیگر از مشخصه‌های معماری حسین امانت، تزئین نمای ساختمان با استفاده از سنگ است.

تاریخچه و معماری شاخص ترین پروژه حسین امانت

برج آزادی که پیش از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ به نام برج شهیاد شناخته می‌شد، اصلی‌ترین نماد شهر تهران است که در میانه یکی از میدان‌های اصلی غربِ پایتخت قرار دارد هنوز هم یکی از شاخص‌ترین طرح‌های معماری شناخته می‌شود. حسین امانت در مصاحبه ای درباره برج آزادی می‌گوید: برج شهیاد طوری طراحی شده که معطوف به حقیقت، جوهره و عمق فرهنگ ایران است. یعنی با توجه به آنچه که در طول تاریخ بر سر ایران رفته و عظمتی که در تاریخ این کشور هست، ساخته شده است. درست است که این کار در زمانی انجام شد که یک وضع سیاسی دیگری در ایران حکمفرما بود، اما وقتی من آن را طراحی کردم به تمام دوره های تاریخی و به آینده ایران فکر می کردم؛ نه به آن وضع سیاسی خاص.»
میدان آزادی با مساحت ۵۰٬۰۰۰ مترمربع پس از میدان نقش جهان، بزرگ‌ترین میدان ایران است. برج آزادی از نظر ارتفاع، بلندایی برابر با چهل و هشت متر دارد. عملیات بنای برج آزادی در یازدهم آبان سال ۱۳۴۸ آغاز و پس از بیست وهشت ماه کار، در ۲۴ دی‌ماه ۱۳۵۰ به بهره برداری رسید.

برج آزادی معروف ترین اثر حسین امانت

برج آزادی معروف ترین اثر حسین امانت

برج آزادی تلفیقی از معماری دوران هخامنشی-ساسانی و اسلامی است که حسین امانت طراحی آن را طبق معماری ایرانی اسلامی انجام داده است. خطوط موازی و کشیده پایه‌ها یادآور سبک معماری هخامنشی و کاشی کاری فیروزه‌ای نمونه‌ای از معماری دوره صفوی‌ است. قوس بیضی‌شکل برج نمادی از طاق کسری و شیارهای بالای برج نیز نمادی از بادگیرهای یزد را به نمایش گذاشته‌اند. در ساخت برج آزادی چهل‌ و شش هزار قطعه سنگ بریده، پرداخت شده و به کار رفته‌ است. این سنگ‌ها با بتن و آهن ضد زنگ به هم چسبیده‌اند و پشت آن‌ها نیز سطح خشنی وجود دارد تا روی آن نلغزند و هر سنگ کنار سنگ دیگر، با یک ماده قابل انعطاف شبیه به لاستیک با نام Flexible sealant بندکشی شده‌ است. سازه برج آزادی از نظر فنی طوری ساخته شده‌است که بتواند سرما و گرمای تهران را به خوبی تاب بیاورد.

سبک معماری حسین امانت

برای معمارهای حسین امانت به سختی می‌توان سبک خاصی را در نظر گرفت. به گفته خودش سبکی که او برای بناها انتخاب میکند بسیار مرتبط به نوع آن بنا، کاربری و همچنین محلی که بنا قرار است ساخته شود. حسین امانت با مهارت و زبر دستی توانست معماری ایرانی- اسلامی را به انجام رساند. سختی کار اینجاست که او در عصر مدرن و نوین در ایران بناهای را معماری و طراحی کرد که هم از نظر کاربرد مدرن و امروزی بود هم هویت ایرانی _ اسلامی بنا را به خوبی نشان داد. حسین امانت کم و بیش در تمام بناهای که در کشور طراحی کرده از سبک معماری ایرانی _ اسلامی استفاده کرده است.

البته در همه این بناها اثری از معماری مدرن هم دیده می‌شود با این حال روح معماری این سازه‌ها همچنان ایرانی باقی مانده است. از جمله بناهای که حسین امانت در طراحی آن‌ها اصول معماری ایرانی- اسلامی را رعایت کرده است می‌توان به برج آزادی، ساختمان ابن‌سینای دانشگاه صنعتی شریف، ساختمان دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و چند بنای کوچک و بزرگ دیگر اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *