سنگ های ساختمانی

سنگ تراورتن دره بخاری | تراورتن دره بخاری سفید | تراورتن دره بخاری روشن

سنگ تراورتن دره بخاری | تراورتن دره بخاری سفید |تراورتن دره بخاری روشن

سنگ تراورتن دره بخاری

سنگ تراورتن دره بخاری یکی از بهترین‌ها در میان انواع سنگ های تراورتن است. از دلایل محبوبیت تراورتن دره بخاری می‌توان به شفافیت، درخشندگی، تراکم بالا و ساب پذیری آن اشاره کرد. سنگ تراورتن دره‌ بخاری در دو مدل موج‌دار و بی‌موج فراوری و آماده‌سازی می‌شود. معماران بسته به نوع طراحی خود از این دو مدل تراورتن دره بخاری برای طراحی‌های کلاسیک و مدرن استفاده می‌کنند. سورت‌های رنگی مختلف سنگ تراورتن دره بخاری باعث محبوبیت بالای این سنگ در میان معماران و طراحان شده است. از سورت‌های رنگی متنوع سنگ تراورتن دره بخاری می‌توان به رنگ کرم، سفید، نسکافه‌ای، موج‌دار و ابر و بادی و… اشاره کرد.

 

سنگ تراورتن دره بخاری

سنگ تراورتن دره بخاری | تراورتن دره بخاری محلات

در صنعت ساخت و ساز، سنگ تراورتن دره بخاری استفاده‌های مختلف و متنوعی دارد. بیشترین کاربرد این سنگ در دیواره ساختمان‌های لوکس، نمای بیرونی، راه پله‌ها، سنگ نمای لابی ها و… است. تراورتن دره بخاری دارای زیبایی ظاهری و مقاومت بالایی است به همین دلیل معماران و طراحان داخلی هرجای نیاز به جنبه تزئینی یک سنگ داشته باشند از سنگ تراورتن دره بخاری استفاده می‌کنند.

 نحوه تشکیل سنگ‌ تراورتن دره‌ بخاری

سنگ‌ تراورتن دره‌ بخاری مانند دیگر انواع سنگ‌های تراورتن، از دسته سنگ‌های رسوبی و تزیینی هستند. تراورتن‌ها در طی قرن‌ها و به مرور زمان از انباشته شدن رسوبات چشمه‌های آبگرم ایجاد می‌شوند. سنگ تراورتن دره‌ بخاری در بین دیگر سنگ‌های ساختمانی از محبوب‌ترین و زیباترین‌ها به حساب می‌آیند. از دلایل محبوبیت سنگ تراورتن دره بخاری می‌توان به مقاومت، شفافیت و درخشندگی بالا ان اشاره کرد. مشخصات و ویژگی‌های شاخص این نوع سنگ تراورتن موجب شده که برای معماران در صنعت ساختمان بسیار پراستفاده باشد.

 

سنگ تراورتن دره بخاری

تراورتن دره بخاری محلات | سنگ تراورتن دره بخاری

انواع سنگ تراورتن دره‌ بخاری

سنگ تراورتن دره‌ بخاری در دو نوع فراوری می‌شود.

 • سنگ تراورتن دره‌بخاری موج‌دار
 • سنگ تراورتن دره‌بخاری بی‌موج

سنگ تراورتن دره بخاری موج دار

سنگ تراورتن دره بخاری موج‌د‌ار از نمونه‌های مرغوب سنگ تراورتن به حساب می آید. این نوع تراورتن به خاطر کیفیت بالا و سورت‌های رنگی زیاد بیشتر برای کارهای تزئینی و همچنین طراحی‌های داخلی و سنگ نمای ساختمانهای لوکس بکار می‌برند. وجود لایه‌های رنگی موجدار در سنگ تراورتن دره بخاری باعث زیبایی دو چندان این سنگ شده است. این سنگ ویژگی‌های خاص و شاخصی دارد و همین موجب شده تا معماران و طراحان داخلی از سنگ دره بخاری موجدار بیشتر برای ساختمان‌های با معماری کلاسیک استفاده کنند.

 

سنگ تراورتن دره بخاری

سنگ تراورتن دره بخاری

سنگ تراورتن دره‌ بخاری بی‌ موج

سنگ تراورتن دره بخاری بی موج در مقایسه با نوع موجدار آن دارای شفافیت و درخشندگی بیشتری است. سنگ دره بخاری بی موج در سورت‌های متنوعی تولید و عرضه می شود. سورت بندی این سنگ بر اساس رنگ و موج سنگ تعیین می‌شود. سنگ تراورتن بی موج دره بخاری بخاطر مقاومت فشاری بالا، ساب پذیری خوبی دارد. همین ویژگی سبب شده که مهندسان از این سنگ در معماری بناهای مدرن بیشتر استفاده کنند . به واسطه تنوع سورت بندی که این سنگ دارد تولید آن در متراژ بالا دشوار است. همین موضوع موجب شده که متراژهای بالای تروراتن دره بخاری قیمت بالاتری هم داشته باشد. همچنین به خاطر جذابیت و زیبایی این سنگ، مجسمه سازان از تراورتن دره بخاری بی موج برای مجسمه سازی نیز استفاده می‌کنند.

سورت‌های رنگی سنگ تراورتن دره‌ بخاری

سنگ تراورتن دره‌ بخاری در سورت‌های رنگی گوناگونی فراوری و آماد‌ه‌سازی می‌شود. رنگ سفید، کرم، نسکافه‌ای، ابر و بادی، قهوه‌ای و گاهی تلفیقی از این رنگ‌ها در سنگ تراورتن دره‌بخاری دیده می‌شود.

 

سنگ تراورتن دره بخاری | تراورتن دره بخاری سفید

تراورتن دره بخاری | ویژگی های سنگ تراورتن دره‌ بخاری

کاربرد سنگ تراورتن دره‌ بخاری

سنگ تراوتن دره بخاری به جهت داشتن مقاومت‌پذیری بالا، ساب‌پذیری و درخشندگی و جذابیت بالا و… دارای کاربردها و مصارف مختلفی است. از برترین کاربردهای این سنگ ساختمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نماکاری قسمت بیرونی ساختمان
 • نماکاری قسمت داخلی ساختمان
 • راه‌پله‌ها و سطح یا کف لابی‌ها
 • مجسمه‌سازی
 • سرویس بهداشتی و حمام
 • نماکاری‌های تزیینی
 • محوطه سازی

ویژگی‌های سنگ تراورتن دره‌ بخاری

سنگ تراورتن دره بخاری از مرغوب‌ترین انواع سنگ‌های تراورتن است که بواسطه داشتن ویژگی‌های برجسته‌ای مانند مثل رنگ روشن، مقاومت و ماندگاری بالا در شرایط آب و هوای گوناگون، در بین معماران و طراحان داخلی ساختمان طرفداران زیادی دارد. رنگ روشن این سنگ باعث زیباتر و لوکس‌تر نشان داده شدن نمای ساختمان‌ها می‌شود. تمامی این ویژگی‌ها به علاوه همه‌ی مزایایی که کل سنگ‌های تراورتن دارند موجب شده که سنگ دره بخاری به یک سنگ کاربردی برای استفاده هم در نمای خارجی و هم نما و بخش‌های داخلی یک ساختمان شود.
استفاده از سنگ‌های با رنگ روشن در نمای ساختمان‌ها سبب زیباتر و چشم نوازتر شدن بنا می‌شود. از دیگر ویژگی‌های سنگ تراورتن دره بخاری، می‌توان به ساب پذیری بالا آن اشاره کرد. به این صورت که هرچه ساب پذیری یک سنگ بالاتر باشد، نمای براق و جذاب‌تری از آن به دست می‌آید. چسپندگی بالا با ملات و دیوار نما در این نوع تراورتن بخاطر تخلخل مناسب آن است که داشتن این خصوصیت باعث دوام هرچه بیشتر نمای ساختمان می‌شود.

 

سنگ تراورتن دره بخاری | تراورتن دره بخاری محلات

سنگ تراورتن دره‌ بخاری | تراورتن دره بخاری محلات

معایب سنگ دره بخاری

سنگ تراورتن دره بخاری هم مانند سایر انواع سنگ‌ها در کنار مزایا و ویژگی‌های خاص خود، معایب و نقص‌های هم دارد. که در اینجا به آن می پردازیم.
از معایب سنگ تراورتن دره بخاری می‌توان به نفوذ آب و رطوبت به داخل آن اشاره کرد. چرا که سنگ دره بخاری از دسته سنگ‌های آهکی محسوب می‌شود و این سنگ‌ها هم به دلیل داشتن منافذ، آب را بیشتر جذب می‌کنند. البته قابل ذکر است که این عیب با فراوری سنگ تراورتن دره بخاری و اضافه کردن رزین به سنگ، کم‌ رنگ شده است. پس با توجه این موضوع باید هنگام استفاده از سنگ تراورتن دره بخاری در محیط‌های بارانی و مرطوب از سنگ دره بخاری مرغوب و با کیفیت بالا استفاده کنیم. در میان سایر انواع تراورتن‌ها، سنگ تراورتن دره بخاری قیمت بیشتری دارد در نیجه قیمت بالا نیز از دیگر معایب تراورتن دره بخاری است. روی هم رفته هرچه رنگ سنگ روشن‌تر و سفیدتر باشد درنهایت قیمت بیشتری هم دارد. سنگ تراورتن دره بخاری هم به خاطر رنگ روشنی که دارد جزو دسته سنگ‌های لوکس و گران قیمت به حساب می‌آید.

از دیگر معایب سنگ تراورتن دره بخاری، حساسیت بالا در برابر باران‌های اسیدی است.به همین خاطر توصیه می‌شود برای نمای ساختمان‌های که در مراکز شهرها و مسیرهای پر رفت و آمد ماشین‌ها استفاده نشود. چرا که احتمال بارش اسیدی در این مناطق بیشتر است. هم چنین سنگ‌های دره بخاری سطح یکنواخت و رنگ یکسانی ندارند و این ویژگی برای افرادی که نمای ساختمان‌های با سطح یکدست را دوست دارند جالب و قابل توجه نیست. پس می‌توان این ویژگی را هم به نوعی جزو معایب سنگ تراورتن دره بخاری دانست.

 

سنگ تراورتن دره بخاری | تراورتن دره بخاری محلات

تراورتن دره بخاری محلات | سنگ تراورتن دره بخاری

معادن سنگ تراورتن دره‌ بخاری

معادن سنگ تراورتن دره‌ بخاری در استان مرکزی، شهرستان محلات و در جاده خمین قرار دارد. در معادن محلات انواع سنگ‌های تراورتن از جمله سنگ تراورتن دره‌ بخاری استخراج می‌شود. در این استان معادن زیادی وجود دارد که سنگ تراورتن دره بخاری را استخراج می‌کنند. معادن سنگ تراورتن دره بخاری دارای سینه کارهای مختلفی هستند که درجه بندی سنگ‌های استخراج شده از هر کدام از این سینه‌کارها پس از فراوری معلوم می‌شود.

قیمت سنگ تراورتن دره‌ بخاری

قیمت سنگ تراورتن دره‌ بخاری با توجه به ویژگی‌های آن سنگ تعیین می‌شود. در نتیجه از رنج قیمت‌های متفاوتی برخوردار است. این دسته از سنگ‌ها دارای طرح‌ها و رنگ‌های زیبایی هستند که توجه بسیاری از معماران را به خود جلب می کند.

 

سنگ تراورتن دره بخاری | تراورتن دره بخاری محلات

معایب سنگ دره بخاری | سنگ تراورتن دره بخاری

عوامل موثر بر قیمت سنگ تراورتن دره بخاری

فاکتورهای که می‌تواند روی قیمت سنگ تراورتن دره بخاری تاثیر بگذارد به تفسیر زیر است. بر این اساس که این نوع سنگ‌های ساختمانی چه ویژگی دارند می‌توان قیمت سنگ‌های دره بخاری را مشخص کرد.

 •  رنگ: هر چه رنگ انتخابی سنگ تراورتن دره‌بخاری روشن‌تر باشد قیمت آن بالاتر خواهد رفت.
 • ابعاد: این نوع سنگ تراورتن در ابعاد مختلفی برش می‌خورد و سپس فراوری می‌شود، به طبع هرچه ابعاد سنگ بزرگ‌تر باشد از قیمت بیشتری برخوردار است.
 • فراوری: نوع فراوری و صیقل خوردن این سنگ در قیمت آن اثرگذاری است و درجه کیفی آن را مشخص می‌کند.

محصولات مرتبط با سنگ تراورتن دره بخاری:
سنگ تراورتن
سنگ تراورتن حاجی آباد
سنگ تراورتن عباس آباد
سنگ تراورتن سیلور
سنگ تراورتن شکلاتی
سنگ تراورتن گردویی
سنگ تراورن آتشکوه
سنگ تراورتن قرمز آذر شهر
سنگ تراورتن ابیانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *