سنگ های ساختمانی

9 معیار برای خرید سنگ ساختمانی

9 معیار برای خرید سنگ ساختمانی

خرید سنگ ساختمانی

اصولاً خرید سنگ ساختمانی بر اساس ارزش پروژه، محل اجرای پروژه، بخش‌های متفاوت پروژه و عوامل دیگر مشخص می‌شود. سنگ ساختمانی مناسب و با کیفیت بالا موجب زیبایی دو برابر ساختمان خواهد شد. عواملی زیادی بر قیمت سنگ‌های ساختمانی تاثیر می‌گذارند که جنس سنگ، کیفیت و زیبایی سنگ‌ها از جمله مهم‌ترین این عوامل هستند.

سنگ ساختمانی | خرید سنگ ساختمانی

خصوصیات اصلی عملیات ساختمانی با سنگ

مبانی كه ضامن ساخت بنا با كیفیت بهتر خواهد بود عبارتند از:

 • برای استفاده از سنگ در هنگام بنائی باید ابتدا آن را مرطوب کرد.
 • سنگ‌ها بصورت كله و راسته باید به گونه‌ای روی هم قرارگیرند كه قطعات به خوبی در یكدیگر قفل بست شوند و توجه داشته باشید که نباید بندهای بین سنگ‌ها، روی یكدیگر قرار گیرند.
 • ملات در بین سنگ‌ها باید به نحوی قرار گیرد كه مانع از تماس لبه‌های سنگ فوقانی و تحتانی با یكدیگر شود.
 • قطعات سنگ چیده شده در رج اول باید بزرگتر از رج‌های فوقاتی باشد.
 • سنگ باید در جهت خواب و جهت اولیه وطبیعی آن قرارگیرد، به این ترتیب راستای نیروهای وارده بر روی هر قطعه از سنگ ساختمانی، باید عمود بر رگه یا خواب طبیعی آن باشد. این مسئله در مورد سنگ‌های لایه لایه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • قطعه سنگ باید در محل موردنظر به نحوی قرار داده شود كه پس از تماس با ملات حركت نكند.
 • عملیات بنائی با سنگ در هوای زیر 5 درجه سانتی گراد مجاز نیست و پس از عملیات ساختمانی باید به نحو مطلوب آنها را در برابر ضربه و عوامل جوی حفظ نمود.
 • بسته به نوع و مقاومت سنگ، شرایط اقلیمی، مصالح و… باید بندکشی مناسب با دیواره‌های سنگ انجام شود.
 • برای نصب سنگ‌های پلاک، حتما باید از قلاب‌های مناسب فلزی از جنس آهن ضد زنگ و یا سایر فلزات مناسب مثل برنز به منظور اتصال بهتر سنگ به ملات و یا بصورت نصب خشک تدارک دیده شود.

انواع سنگ ساختمانی | خرید سنگ ساختمانی

انواع سنگ ساختمانی | خرید سنگ ساختمانی

انتخاب سنگ های ساختمانی

انواع سنگ ساختمانی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل دسته بندی‌های زیر می‌باشد.

سنگ تراورتن 

تراورتن نوعی سنگ آهکی است که از رسوبات چشمه‌های آبگرم تشکیل می‌شود و جزو محبوب‌ترین سنگ‌های ساختمانی به حساب می‌آید. سنگ ساختمانی تراورتن به دلیل طیف گسترده رنگی که دارد، بسیار ظریف‌تر از سنگ‌های گرانیت یا مرمر است.این سنگ قابلیت استفاده در تمام بخش‌های یک ساختمان را دارد. سنگ ساختمانی تراورتن بواسطه مقاومت خوبی که در برابر عوامل خارجی مانند تغیرات آب و هوایی، برف و باران و… دارد برای استفاده و کاربرد در ارتفاعات هیچ مشکلی نخواهد داشت.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت جزو دسته سنگ‌های کربناتی رسوبی است. استفاده از مرمریت بیشتر برای محیط‌های داخلی توصیه می‌شود به این خاطر با قرار گرفتن در فضا‌های باز بر اثر نور خورشید و تغیرات آب و هوایی، مقاومت خود را از دست می‌دهند و شکل ظاهریشان دچار تغیر رنگ یا ترک‌های سطحی می‌شوند. به همین دلیل از سنگ ساختمانی مرمریت بیشتر در فضاهای داخلی به ویژه برای سنگ کف واحدها استفاده می‌شود و قیمت تقریبا مناسبی هم دارد. همچنین طیف رنگی زیادی دارد که برای سلیقه‌های مختلف مناسب است.

خرید سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی | خرید سنگ ساختمانی

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یکی از انواع سنگ‌های ساختمانی است که بیشتر برای نماهای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و شناخته شده‌ترین و گسترده ترین متریال مورد استفاده در معماری است، که اغلب در مکان‌های صنعتی و پر تردد به کار می‌رود و مقاومت فوق العاده زیادی دارد. گرانیت‌های طبیعی را برای استفاده در نمای ساختمان‌ها، بصورت بلوک‌های یکپارچه و یکدست از معادن استخراج می‌کنند و آن‌ها را در سایز و اندازه اسلب‌های بزرگ یا تکه‌های با اشکال خاص برش می‌دهند.

سنگ مرمر 

سنگ مرمر قابلیت عبور نور از خود را دارد و همین ویژگی موجب شده که از آن برای فضاهای مجلل و لوکس که نورپردازی‌های خاص دارند استفاده شود. این سنگ در میان انواع سنگ‌های ساختمانی از گران قیمت‌ترین هاست که به خاطر رنگ روشن و طبع سردی که دارد به خنک نگه داشتن ساختمان کمک می‌کند و همچنین حس آرامش و راحتی را به مکان منتقل می‌کند.

خرید سنگ ساختمانی

خرید سنگ ساختمانی | سنگ ساختمانی مرمریت

سنگ خارجی 

منظور از سنگ خارجی، سنگ‌های است که از طریق واردات با بازارهای سنگ کشورمان می‌رسد. از جمله انواع سنگ‌های خارجی می‌توان سنگ‌های امپرادور، سنگ‌های گرانیت چین و برزیل و… را نام برد. کاربرد اصلی این سنگ‍‌ها در ساختمان‌های تقربیا لوکس است.

دیگر سنگ های ساختمانی

تراورتن سفید,تراورتن شکلاتی،تراورتن کرم، سنگ عباس آباد، سنگ خرم آباد، سنگ گیوتین، سنگ قیچی,تراورتن آذرشهر، سنگ پله، سنگ اپن، سنگ حفاظ، ستون سنگی، حفاظ سنگی …

سنگ چینی و کریستال: سنگی با مقاومت بالا که برای بخش‌های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت سنگ ساختمانی

راهنمای خرید سنگ ساختمانی | سنگ ساختمانی سایمان

10 نکته ی مورد توجه برای خرید سنگ ساختمانی

 1.  سنگ‌های ساختمانی باید بافت و ساختار سالمی داشته باشند. یعنی بافت سنگ بدون شیار، ترک، رگه‌های سست، خلل و فرج، پوسیدگی باشد همچنین سنگ‌های ساختمانی باید ساختاری یکدست و همگن داشته باشند. این سنگ‌ها نباید آلوده به هیچ گونه مواد طبیعی و مصنوعی باشند.
 2.  ضخامت سنگ ساختمانی هم از گزینه‌هایی است که باید به آن دقت داشت چرا که در صورت نامناسب بودن ضخامت حمل و نقل سنگ با مشکل روبرو خواهد بود.
 3.  یکی از مباحث مهم در انتخاب سنگ‌های ساختمانی استفاده از رزین و یووی مناسب است که موجب یکنواخت‌تر شدن سطح سنگ می‌شود و حتی مقاومت آن‌را نیز افزایش می‌دهد.
 4. از نکات مهم و قابل توجه هنگام خرید سنگ ساختمانی، لبه‌های سنگ می‌باشد چرا که اگر لبه‌های سنگ ریخته شده باشد باعث می‌شود هنگام استفاده سنگ بدقواره به چشم بیاید.
 5.  مشخصات فیزیکی و شیمیایی سنگ‌ها را شناسایی کنید، نوع آب و هوای منطقه‌ مورد استفاده از سنگ، در نظر گرفته شود، توجه داشته باشید که سنگ ساختمانی نباید زیاد آب جذب كند بنابراین نباید در آب متلاشی و حل شود، تمام یا قسمتی از آن نباید بیش از 80% وزن خود آب بمكد.
 6.  سنگ نمای ساختمان علاوه بر داشتن زیبایی که برای جلوه ساختمان بسیار لازم است باید در برابر بارش و رطوبت،نور خورشید و تغییرات دمایی مقاومت بالایی داشته باشد.
 7. سنگ‌های ساختمانی مورد استفاده برای راه پله‌ها و کف ساختمان‌ها باید هم زیبا و شیک باشند هم مقاومت سایشی بالای داشته باشند چرا که در معرض ضربه و رفت و آمد زیادی قرار دارند. در اصل ضریب سایشی سنگ‌های مورد استفاده باید بالا باشد تا سنگ مقاومت خوبی داشته باشد. از بهترین سنگ‌های مورد استفاده در پلکان‌ها و کف ساختمان‌ها می‌توان به گنایس و کوارتزیت اشاره کرد.

 8. در هنگام انتخاب و خرید سنگ ساختمانی باید فاکتورهای موثری مثل اینکه برای هر کاربری خاصی در درون و بیرون ساختمان‌ها، سنگ طبیعی ساختمانی مخصوصی می‌تواند کاربردی باشد که با ملاک‌های مد نظر آن کاربری متناسب باشد را در نظر بگیرید.
 9. سنگ انتخاب شده باید قابلیت صیقل كردن و برش را داشته باشد، مقاومت های كششی و خمشی نسبتاً خوبی را دارا باشد.
 10.  در حالت کلی سنگ‌های طبیعی که دارای رنگ‌های زیبا و مقاومت کافی در برابر شرایط جوی مختلف باشند را می توان در عمليات ساختمانی و به صورت سنگ لاشه، سنگ قواره، سنگ باربر، سنگ پلاک، سنگ درپوش، سنگ ستون و حتی به صورت ظروف و وسايل سنگی استفاده نمود.

برای خرید سنگ ساختمانی مناسب و کارآمد بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید که براساس سلیقه شما بهترین‌ها را پیشنهاد کند.

بیشتر بخوانید : 

خصوصیات سنگ ساختمانی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *