سنگ های ساختمانی

انواع پرکاربرد نمای سنگ ساختمان

انواع پرکاربرد نمای سنگ ساختمان

سنگ ساختمانی

نمای سنگ ساختمان از جمله شیک ترین و چشم نوازترین نماهای ساختمان است. سنگ نمای ساختمان یکی ار متریال های فوق العاده برای نماکاری ساختمان هایی است که به صورت لوکس کار می شوند. علاوه بر این نمای خارجی ساختمان می تواند در افزایش عمر ساختمان تاثیرگذار باشد. سنگ های نمای ساختمان هم بر زیبایی و نمای ساختمان تاثیر می گذارند و هم بر عمر ساختمان و در صورتی که از سنگ های مرغوب استفاده شود نمای بیرونی ساختمان دچار آسیب نمی شود.

مزیت های نمای سنگ ساختمان

سنگ نمای ساختمان علاوه بر این نمای خارجی ساختمان می تواند در افزایش عمر ساختمان تاثیرگذار باشد.در طراحی سنگ نمای ساختمان چند طبقه و ویلایی از مصالح مختلفی استفاده می شود که هر یک از این مصالح می توانند ظاهری متفاوت را به ساختمان های مسکونی و تجاری ببخشند. سنگ نمای ساختمان میتواند با ایجاد کردن پوششی مناسب سایر مصالح و اجزای ساختمان را از آسیب های محیطی نظیر یخبندان و رطوبت و… حفظ کند.

مزیت های نمای سنگ ساختمان

 نمای سنگ ساختمان

اطلاعاتی کلی از نمای سنگ ساختمان

نمای سنگی ساختمان و نمای آجری ساختمان از انواع نماهای بیرونی پرطرفدار و محبوب هستند. نمای آجری و سنگی زیبایی و جذابیت خاصی را به نمای خارجی ساختمان ها می بخشند همچنین این نماها از زمان های گذشته تا به امروز مورد توجه اغلب افراد و معماران ساختمان قرار گرفته اند و امروزه در اغلب ساختمان ها با کمک این مصالح نمای مدرنی برای ساختمان های مسکونی و تجاری طراحی می شود. در طراحی نما ساختمان چند طبقه و ویلایی از مصالح مختلفی استفاده می شود که هر یک از این مصالح می توانند ظاهری متفاوت را به ساختمان های مسکونی و تجاری ببخشند.

نمای سنگ ساختمان

مناسب ترین سنگ های ساختمانی کدامند؟

چنانچه تمایل دارید از نمای سنگی برای ساختمان استفاده کنید بهتر است سنگ هایی را در طراحی نما به کار ببرید که در برابر گرما و سرما و رطوبت و اشعه های نور خورشید مقاوم تر هستند. اغلب در طراحی نمای خارجی ساختمان از سنگ های چینی و کریستال، گرانیت، تراورتن و سنداستون استفاده می شود که در میان این سنگ ها تراورتن به دلیل مقاومت بالا و قیمت ارزان تر از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمان، نمای سنگی است. سنگ از مصالحی است که با توجه به آلودگی های شهری ، دیرتر از بقیه مصالح کثیف شده و تمیز کردن آن هم نسبت به بقیه مصالح ساده تر است.اما معایب نمای سنگی این است که برخی عوامل فیزیکی نظیر انجماد و ذوب آب داخل حفره ها ، سنگ را تحت تاثیر قرار می دهد لازم به توضیح می باشد که عوامل هوازدگی شیمیایی و فیزیکی تواما عمل می کنند . غالبا سبب تغییر رنگ ، شکسته شدن و جدا شدن سنگ از بنا می شود همچنین اجرای نماسازی در داخل و خارج ساختمان توسط افراد فاقد آموزش های لازم با مصالح سنتی نیز می تواند یکی از دلایل جدا شدن سنگ باشد و نیز میزان تخلخل در اثر نفوذ آب باران به داخل حفره های سنگ تاثیر به سزایی دارد.

 نمای سنگ ساختمان

کاربرد سنگ در نمای ساختمان

درسطح بعضی از سنگهای نما خلل و فرجی موجود است. که این سوراخ ها برای نصب بسیار مناسب هستند زیرا ملات و ماسه و سیمان پشت سنگ به داخل این سوراخ ها نفوذ نموده و مانع جدا شدن آن از نما می گردد از جمله این سنگ ها می توان انواع سنگ های تراورتن را نام برد بعضی از سنگ ها مانند سنگ های باغ ابریشم و مرمر و یا مرمریت و انواع سنگ چینی دارای سطحی صیقلی بوده و با توجه به اینکه سنگ خاصیت مکندگی چندانی ندارد به خوبی به نما نمی چسبد و ممکن است بعد از مدتی از نما جدا شده و سقوط نماید برای جلوگیری از این کار باید از پشت آنها را بوسیله میله های مخصوصی که به آن اصطلاحاً اسکوب می گویند به دیوار محکم نمود.

کاربرد سنگ مصنوعی در نمای ساختمان

با توجه به گران بودن سنگ طبیعی و همچنین پایین بودن تنوع آن ريال در دهه 60 قرن بیستم میلادی ، نوعی مصالح ساختمانی تولید شد که از همان موقع به سنگ مصنوعی ساختمانی شهرت یافت. این نوع سنگ کاربردهای فراوانی به خصوص در نمای سنگ ساختمان دارد و می تواند جلوه ساختمان با نمای سنگی را دو چندان سازد.

ايده پديد آمدن سنگ مصنوعي از آنجا شكل گرفت كه طراحان و آرشيتكت‌ها به‌ منظور هر چه زيباتر كردن و چشم‌نوازتر كردن فضاها اعم از فضاهاي دروني و بيروني ساختمان‌ها و كف‌پوش‌ها و محوطه‌سازي‌هاي بيروني نياز به سنگ‌هايي با فاكتورهاي مورد نظر خويش را احساس مي‌كردند به‌علاوه پيشرفت صنعت ساختمان و سليقه‌هاي مختلف اين نياز را بيان مي‌‌كرد كه سنگ‌هايي با طرح‌هاي مختلف و فاكتورهاي فيزيكي و مكانيكي، كيفيت بالا و قيمت مناسب بايد در دسترس باشد.

کاربرد سنگ مصنوعی در نمای ساختمان

نمای سنگ ساختمان

نمای گرانیتی ساختمان

گرانیت به قدری سخت است که در مقابل بیشتر سایش‌ها مقاوم است و به اندازه‌ای مستحکم است که وزن قابل‌توجهی را بتواند تحمل کند و تا حدی خنثی است که در مقابل هوازدگی مقاوم باشد و می‌توان آن را با ساب زدن براق کرد. این ویژگی‌ها باعث می‌شود گرانیت سنگ بسیار محبوب و مفیدی به عنوان نمای سنگ بنا باشد.

نمای مرمری ساختمان

سنگ مرمر نوعی آهک است که به رنگهای مختلف یافت می شود. این سنگ‌ها در برگیرنده کانی‌های رنگارنگ بوده خصوصیات اساسی آن‌ها رنگ زیبا و جلای خوب می باشد . این نوع سنگ در بین انواع مختلف سنگ نمای ساختمان، ویژگی های خاصی دارد.این سنگ‌ها قابلیت صیقل پذیریه بالایی دارند و تا حد جلای آیینه ای صیقل پذیرند. از زمان قدیم تا کنون در ساختمان سازی کاربری داشته است. سنگ‌های مرمر در برابر نور خورشید وگرما وسرما وباران مقاوم هستند.

نمای تراورتن ساختمان

یکی از سنگ‌هایی که در سال های اخیر استفاده از آن در نمای ساختمان افزایش پیدا کرده است ، سنگ تراورتن بوده که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ تراورتن یکی از مرغوب ترین سنگ ها در زمینه نمای ساختمان است و تراورتن نما را بیش از پیش زیبا و جذاب می‌نماید. علاوه بر تنوع رنگی که باعث ایجاد زیبایی خاصی در این نوع ها می شود٬ این نوع سنگ را می توان از دو جهت مختلف برش داد. در صورتی که این نوع سنگ در جهت عمود برلایه بندی آن برده شود (Veincut )، لایه‌های مختلف آن در سطح پلاک بریده شده نمایان خواهند شد که توازی ٬ تنوع رنگی و تغییرات ضخامت لایه‌های رنگی در هنگام نصب باعث ایجاد هماهنگی خاصی در نمای ساختمان می شود.اما اگر تراورتن به موازات لایه‌ها بریده شود (fleuricut) یا (crosscut) منظره ای با اشکال و دوایر متحد المرکز به وجود می‌آید.

نمای تراورتن ساختمان

سنگ کف

انتخاب سنگ کف ساختمان کاری حساس و وقت گیر است. برای انتخاب کفپوش ساختمان باید دقت کنید چراکه تعویض آن بعد از اتمام کار دشوار است. انواع مختلفی از سنگ ها برای کفپوش ساختمان ها استفاده می شود. سنگ مرمریت، سنگ چینی و… از جمله سنگ های هستند که برای کف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این سنگ ها از نظر زیبایی جلوه خاصی به نمای داخل ساختمان می دهند.

سنگ کف مرمریت | نمای سنگ ساختمان

انواع سنگ کف ساختمان

سنگ کف ساختمان تاثیر چشم گیری بر ظاهر نمای داخل ساختمان می‌گذارد. هماهنگ بودن سنگ کف با محیط داخلی ساختمان اهمیت زیادی دارد. در صورتی که این هماهنگی وجود داشته باشد فضای چشم نواز به داخل ساختمان می دهد. انواع مختلفی از سنگ‌های کف ساختمان وجود دارد. سنگ مرمر و سنگ مرمریت از جمله سنگ‌هایی هستند که برای کف ساختمان می‌توان استفاده کرد و جلوه ای زیبا به داخل ساختمان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *