سنگ های ساختمانی

سنگ چینی ازنا | معدن ها و قیمت آن

سنگ چینی ازنا | معدن ها و قیمت آن

سنگ چینی ازنا

سنگ کریستال ازنا مشهورترین سنگ چینی یا کریستال ایرانی است که در ابتدا توسط حاج قنبر رحیمی معروف به ارباب قنبر به بهره برداری رسید. سنگ چینی ازنا با نام سنگ چینی ارباب نیز شناخته می‌شود. سنگ چینی ازنا کیفیت و زیبایی بالاتری در مقایسه با سنگ‌های کریستال یا چینی دارد. در سال‌های اخیر سنگ کریستال ازنا را به دلیل ساب پذیری خوب آن، بیشتر به صورت اسلب تولید و فراوری می‌کنند. معدن سنگ چینی ازنا در استان لرستان و در فاصله 24 کیلومتری شهرستان درود و شهر ازنا قرار دارد. جهت دریافت لیست قیمت سنگ کریستال یا چینی ازنا فرم مربوط به درخواست قیمت را تکمیل و ارسال نمایید تا درخواست شما مستقیما از طریق پیامک برای تولید کنندگان سنگ کریستال یا چینی ازنا ارسال گردد.

قیمت سنگ چینی ازنا

قیمت سنگ چینی ازنا به ویژگی‌ها و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.
ضخامت و ابعاد سنگ جزو اولین فاکتورهای تعیین کننده قیمت سنگ ازنا هستند. به این صوت که هرچه ضخامت و ابعاد یک سنگ بیشتر باشد، باعث می‌شود که قیمت سنگ نیز بالاتر رود. فاکتور بعدی تاثیر گذار در قیمت، رنگ و یکدست بودن سنگ است به طوری که هرچه رنگ سنگ چینی روشن‌تر و هاله‌های سبز و سیاه کمتری داشته باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود. به هرحال برای برآورد قیمت یک سنگ مجموعه‌ای از فاکتورها دست به دست هم می‌دهند تا قیمت سنگ مشخص گردد.

سنگ چینی ازنا | سنگ ازنا 

ویژگی های متمایز سنگ های ازنا

سنگ‌های چینی دارای تنوع رنگی کمی هستند و بطور معمول به رنگ سفید خالص یا رنگ سفید همراه با هاله و رگه‌ها رزد یافت می‌شوند. سنگ‌های چینی ازنا از جمله سنگ‌های ساختمانی هستند که به دلیل استحکام بالا و بهداشتی بودن در کلیه بخش‌های یک ساختمان کاربرد و استفاده دارند. از این سنگ‌ها حتی در محل‌های که آبریزش زیادی دارند، به ویژه مراکز بهداشتی درمانی استفاده می‌کنند. سنگ ازنا از دسته سنگ‌های است که به‌صورت تیشه‌ای هم یافت می‌شود. این سنگ یکی از مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین سنگ‌های ساختمانی است و بیشترین استفاده آن برای نمای داخلی ساختمان ها از جمله راه پله‌ها، سنگ کف و بدنه و… می‌باشد. مقاومت بالای سنگ ازنا در برابر سرما، گرما و مواد شوینده باعث شده که در اکثر ادارات و مکان‌های تجاری، رستوران‌ها و سازمان‌ها و… از این سنگ استفاده فراوران شود.

سنگ چینی همان سنگ‌های آهکی دگرگون شده یا مرمریت هستند که دانه‌ها و بلورهای تشکیل دهنده آن با چشم قابل رویت است و به عبارت دیگر سنگ چینی به انواع مرمریت‌های دانه ریز گفته می‌شود که بافتی تمام بلور دارند و عمدتاً از کلسیت و به مقدار کمی ولاستونیت (بعنوان کانی‌های اصلی) تشکیل شده‌اند. این نام در دو دهه اخیر در ایران مصطلح شده و ظاهراً به آن جهت چینی گفته‌اند که در ضخامت‌های کم (حدود دو سانتی‌متر) در مقابل ضربه صدای چینی می‌دهد.

سنگ ازنا | ویژگی های سنگ چینی ازنا

سنگ چینی ازنا محبوب ترین سنگ چینی

سنگ ازنا از سرشناس‌ترین و محبوب ترین سنگ‌های چینی در ایران و جهان به حساب می‌آید. محبوبیت این سنگ به دلیل کیفیت، رنگ، مقاومت بالا در برابر سرما، گرما و باران است. سنگ چینی ازنا کیفیت ساب پذیری بالای دارد و همین موجب شده که سنگ خوب ساب خورده و جلای بالایی داشته باشد، که همین ویژگی در این سنگ سبب شده تا در نما، پله‌ها و داخل ساختمان‌ها، ویلاها و کاخ‌های بزرگ و لاکچری مورد استفاده برترین معماران سراسر جهان قرار گیرد.

معایب سنگ چینی ازنا

بزرگترین عیب سنگ ازنا، شکنندگی است که برای رفع آن در کارخانه‎‌های سنگبری از اپوکسی ایتالیایی استفاده می‌کنند که این کار باعث مستحکم شدن این سنگ می‌شود. بطوری که بعد از آن هیچ مشکلی برای حمل و نقل و نصب سنگ ازنا به وجود نمی آید. همچنین قیمت بالای این سنگ در مقایسه با سایر انواع سنگ‌های چینی، یکی دیگر از معایب آن می‌باشد اما این قیمت بیشتر به واسطه‌ی زیبایی و مرغوبیت بالای آن است.

بیشتر بخوانید: معرفی سنگ چینی قروه ، ویژگی ها و قیمت سنگ چینی و کریستال قروه

سنگ چینی ازنا

موارد استفاده از سنگ چینی ازنا

  • سنگ چینی ازنا در تمام بخش‌های ساختمان بخاطر مقاومت بالا در برابر سرما، گرما و آب کاربرد زیادی دارد. سنگ ازنا بخاطر رنگ سفید با خطوط ریز مورب و رگه های با رنگ خاکستری روشن، ظاهری زیبا و چشم نواز و همچنین جلای خیره کننده ای دارد. این ویژگی‌های ظاهری جذاب سنگ ازنا باعث جلب توجه معماران و طراحان زیادی به این سنگ شده است. در برخی از انواع سنگ‌های چینی ازنا رگه‌ها و خطوط کم‌رنگ سیاه، سبز و زرد به صورت مورب مشاهده می‌شود که وجود همین رگه‌ها زیبایی خاصی به این سنگ بخشیده است.

  • همچنین شایان ذکر است که سنگ ازنا یکدست و یکپارچه بوده و همین خصوصیت یکدستی بر زیبایی و منحصربفرد بودن پروژه‌های خاص و لاکچری می‌افزاید. این سنگ امکان ایجاد طرح‌های بوک‌مچ زیبایی را دارد که در صورت استفاده آن به عنوان سنگ کف ساختمان‌ها باعث زیبایی و چشم نوازی دوچندان فضا می‌شود. از دیگر موارد استفاده سنگ چینی ازنا می توان به سنگ پله و بدنه راه پله‌ها، سرویس‌های بهداشتی، سنگ قبر، مجسمه سازی و کارهای هنری سنگی و… اشاره کرد.

 

سنگ چینی ازنا | معدن سنگ ازنا

سنگ چینی ازنا | سنگ ازنا

روش استخراج سنگ چینی ازنا

روش استخراج سنگ های چینی ازنا از معدن به صورت سیم برش و اکثراً نرم بر و بعضاً نیز سخت بر می‌باشند. معدن سنگ چینی ازنا با استفاده از روش سیم برش، کوپ سنگ های ازنا را استخراج می کند. این معدن دارای چندین سینه کار مختلف است که سنگ های مشابه را استخراج می نمایند. سنگ‌های سینه کارهای مختلف در حد یکی دو پرده از لحاظ رنگی باهم فرق می‌کنند. سنگ کریستال ازنا دارای انواع مختلفی است اما شکل اسلب آن در بازارهای سنگ سراسر جهان شناخته شده تر و بسیار پر بازدیدتر است.

معدن سنگ چینی ازنا

معدن سنگ ازنا از مهمترین معادن سنگ ساختمانی ایران است که در استان لرستان و در 24 کیلومتری شهرستان درود قرار دارد. محصولات معدن سنگ ازنا را به کشورهای زیادی صادر می‌کنند و این سنگ‌ها در بازارهای جهانی کاملا شناخته شده هستند. معدن سنگ چینی ازنا قابلیت کوپ دهی سنگ با قواره‌های مختلف از جمله تک کوب، دو کوب، سه کوب و لاشه را دارد. یکی از ویژگی‌های برجسته این معدن قابلیت کوپ دهی به صورت تک کوپ بزرگ و استاندارد است و همین ویژگی باعث جلب توجه صادرکنندگان و کارخانجات برش سنگ جهت صادرات و گرفتن اسلب‌های استاندارد و بزرگ از آن شده است. یکی از عوامل تعیین کننده و تاثیرگذار در قیمت و بازدهی اقتصادی سنگ‌ها، تکنولوژی استخراج و روش‌های برش سنگ کوپ است.

 

سنگ ازنا | معدن سنگ چینی ازنا

تفاوت سنگ ازنا با سنگ الیگودرز

شاید شما هم با مطالعه در مورد این دو سنگ، تفاوت میان آن‌ها را متوجه نشده باشید. چراکه این دو نوع سنگ ساختمانی از یک خانواده هستند و حتی در یک استان هم استخراج می‌شوند. اولین وجه تمایز این دو سنگ چینی تفاوت در ظاهر آن‌ها است. هر دو سنگ دارای قابلیت شفافیت و ساب‌پذیری هستند ولی چینی الیگودرز به نسبت شفافیت بیشتری دارد. رنگ پس زمینه سنگ الیگودرز روشن‌تر است و در مقایسه با آن سطح سنگ ازنا کمی مات به نظر می‌رسد.

سنگ چینی الیگودرز هم دارای رنگ زمینه سفید هم تیره است اما چینی ازنا فقط رنگ زمینه روشن دارد، در نتیجه تنوع رنگی از دیگر تفاوت‌های این دو سنگ است. تفاوت طرح و نقش هم یکی دیگر از ویژگی‌های متمایز کننده این دو نوع سنگ چینی است بطوری که سنگ الیگودرز طرح‌های بیشتر و سطح شلوغ‌تری نسبت به ازنا دارد.

سنگ چینی ازنا | سنگ ازنا

سنگ ازنا | سنگ چینی ازنا

سنگ چینی ازنا به چه کشورهای صادر می شود؟

سنگ چینی ازنا از دسته سنگ‌های ساختمانی شناخته شده در بین بسیاری از کشورهای سراسر جهان است. معادن سنگ کریستال ازنا، کوپ‌های خام این سنگ را به کشورهای مختلفی از جمله چین، هند، ایتالیا و… صادر می‌کنند. هم چنین معادن سنگ ازنا، این سنگ ساختمانی را بصورت اسلب سنگ چینی ازنا فراوری کرده و به کشورهای مانند ترکیه و روسیه و… صادر می‌کند.

بیشتر بخوانید:

سنگ چینی و کریستال قروه

سنگ چینی قروه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *